ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه تابلو فرش دستباف را خریداری کنیم؟

چگونه تابلو فرش دستباف را خریداری کنیم؟

چگونه تابلو فرش دستباف را خریداری کنیم؟

تابلو فرش دستباف به فرش‌هایی گفته می‌شود که معمولاً جنبه تزیینی دارند.

این فرش‌ها همانند تابلو قاب شده و بر روی دیوار نصب میگردد. اگر بخواهیم از قدمت و پیدایش تابلو فرش سخن به میان آوریم شاید برای شکل امروزی و متداول آن که فرشی تمام تصویری است نتوان قدمتی بیش از ۶۰ سال متصور شد زیرا که تابلو فرش پدیده ای جدید در فرش بافی معاصر بوده و نیازمند شناسایی بیشتر است؛ اما بدون شک منشا آن را باید در شکل گیری قالی ها و یا به عبارتی دقیقتر قالیچه های تصویری ایران در دوران قاجار دانست.

قالیچه‌هایی که در طرح و نقش خود به جای پرداختن به نقوش رایج انتزاعی و تجریدی هنر فرش ایران به تصاویر پرداخته‌اند و به ویژه تصویر انسان را موضوع کار خویش قرار داده‌اند.

تابلو فرش دستباف پدیده ای نو ظهور در صنعت و هنر فرش ایرانی می باشد که امروزه عرصه جدیدی را برای بافندگان, تولید کنندگان و هنرمندان و علاقمندان به فرش ایرانی گشوده است.


گام 1 - معرفی تابلو فرش

معرفی تابلو فرش

معرفی تابلو فرش

تابلو فرش یا همان فرشهای تابلویی که برخی آنها را فرشهای هنری- تصویری نیز نام نهاده اند جزو فرش های هنری بحساب می آید. اگر بخواهیم تعریفی از تابلو فرش ارائه بدهیم نخست بهتر است به ترکیب این واژه نگاهی بیندازیم.

تابلو فرش مرکب از دو واژه تابلو و فرش می باشد. معنی لغوی تابلو که واژه ای فرانسوی میباشد عبارت از اثری هنری که نشانگر گروهی از انسانها, حیوانات و غیره هست.

تعریف دیگری:

که برای آن قیدشده عبارت از گروهی از مدلها یا چهره ها و اشکال بی حرکت است که نشانگر صحنه ای از یک داستان یا رویداد تاریخی می باشند. اما بطور مختصر و مفید می توان گفت که تابلو نشان دهنده صحنه ای اغلب بصورت نقاشی شده هست که با این توصیف تابلو نقاشی واژه ای آشنا برای تمامی اذهان می باشد.

اما وقتی صحبت از تابلو فرش می شود منظور از آن فرشی است که بسان تابلو نقاشی نشان دهنده تصویری از انسانها, طبیعت, تاریخ و غیره با ویژگی ها و خصوصیات منحصر بفرد و هنری خود در قالب فرش می باشد.  

تابلو فرش عبارت از فرش تصویری است.

فرش تصویری که پر نقش و نگار و بدیع است. در تابلو فرش بجای پرداختن به نقوش و طرح های رایج انتزاعی و تجریدی و سنتی فرش، تصویر است که طرح و نقش فرش را شکل می دهد . در واقع طرح بافته شده طرح تصویری است. آنگونه که کارشناسان گفته اند طرح هاي تصويري به آن دسته از طرحهاي قالي ها اطلاق می شود كه به موضوعات مختلفی چون تاريخي، ديني، داستاني يا ادبي اشاره داشته و يا منظره هایي را توصيف مي کنند.

طرح ها جنبه روايتگري داشته و بيانگر موضوع مشخصي است. آنچه در اين دسته از طر ح ها شاهديم، نمايش چيزي واقعي و طبيعي است نه انتزاعي و مجرد . در همین راستاست که طرحهای تصویری که امروزه در تابلو فرشها بافته می شود طیف وسیعی را در بر میگیرد.

طرح های تصویری عمدتاً الهام گرفته از آثار نقاشی نقاشان داخلی و خارجی, نقاشی مینیاتور و یا برداشت آزاد هنرمند طراح از ادبیات و عرفان و... است که با سبکهای مختلف ترسیم می گردد.

بافت

اين تصاوير همراه با بافتي نفيس و درخشان نتايج حيرت باري را به ارمغان آورده است.انسان و بافت چهره یکی از محورهای اصلی در تابلو فرش می باشد. این نوع تابلو فرشها که به تابلو فرش های "چهره ای" معروف هستند مختص چهره نگاری شخصیتهای سیاسی, مذهبی, ملی, علمی و اسطوره ای می باشد.   علاوه بر تصویر, برخی تابلو فرش ها نیز به فرش های خطی مشهورند که آراسته به خطوط نستعلیق, شکسته, ثلث و کوفی بوده و در بردارنده آیه ای از قرآن مجید یا کلمات قصار حضرت علی (ع) و یا شعری از شاعران ایران زمین می باشند.  

از طرح و نقشه تابلو فرش که بگذریم, مشخصه مهم دیگری که برای تابلو فرش متصور است و آن را از فرشهای سنتی متمایز می کند نوع کاربرد و نحوه استفاده آن هست که تابلو فرش را برای اکثر دوستداران هنر فرش جذاب و جالب جلوه می دهد.

تابلو فرش برای زیر پا انداختن بافته نمی شود. به قاب می رود و آویز چشم نواز خانه ها, سالن ها و فضاهای زندگی می شود.

امروزه با در نظر گرفتن شرایط جدید زندگی بویژه رشد آپارتمان نشینی و علاقه وافر هنر دوستان به نصب انواع تابلوها فرشها با موضوعات و مضامین مختلف بر دیوار منازل و محل کار و تالارها تابلو فرش به سبب داشتن قابلیتها و جذابیت های فراوان روز به روز بر توسعه پیدا کرده و بر تولید و رونق آن افزوده میگردد.

معرفی تابلو فرش

سردرود پایتخت تابلوفرش جهان

سردرود با سابقه طولانی و حجم عمده تولیدات این هنر، سال‌هاست که در بسیاری از جوامع با عنوان پایتخت تابلو فرش ایران و جهان شناخته می‌شود. تابلو فرش‌های دستباف سردرود به دلیل وفور طیف رنگ و ظرافت به کار رفته در آنها از ارزش و مقبولیت بسیاری در سطح جهانی برخوردار است.

این تابلو فرش‌ها اغلب در قالب پرتره بافته می‌شوند، نقش‌های هنری، نقاشی، منظره و آیات قرآن دیگر طرح‌های مرسوم به کار رفته در این تابلو فرش‌ها هستند که در واقع با ابتکار و به روز شدن هنرمندان قالیباف، این صنایع بومی نیز با شرایط زندگی روز و سلایق خریداران انطباق پیدا کرده است.

هنر بافت تابلو فرش در شهرستان سردرود قدمت ۸۰ ساله دارد به طوریکه ۸۰ درصد از مردم این شهرستان به طور مستقیم یا غیرمستقیم از این هنر کسب درآمد می‌کنند. تابلو فرش در فهرست آثار معنوی میراث فرهنگی کشور ثبت ملی شده است.

اولین و تنهاترین اتحادیه صنف تولیدکنندگان تابلو فرش کشور در سال ۹۰ در این شهر ایجاد شد. با توجه به شغلهای جانبی این صنف و گستره فعالیت تولیدکنندگان تابلو فرش این سردرود در این شهر نرخ بی کاری در حد صفر می باشد و در ۱۸ استان کشور برای ۲۶۰ هزار نفر شغل ایجاد کرده است .

روزانه بیش از ۵۰۰ قطعه تابلو فرش در طرح و سایز های مختلف به مدیریت کارگاه های متمرکز و غیر متمرکز تولید می شود. گفته می شود در هر خانه این شهر حتما یک دار قالی برای تابلو فرش برپاست.

گام 2 - دسته بندی موضوعی تابلو فرش

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

از نظر دسته بندی موضوعی تابلو فرش شامل تصاویر :مناظر طبیعی،حیوانات،گل،اشخاص،چهره،ترکیبی و نقاشی های هنرمندان مشهور جهان که در ادامه هر قسمت را همراه با تصویر توضیح خواهیم داد می باشد.  

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

مناظر طبیعی

در این نوع از تابلو فرش ها مناظری از درختان،رودخانه، جنگل، گل و مناظری نظیر آن را شامل می شود.شگفتی های خلقت و طبیعت همواره آدمی را به تفکر وا می دارد و بستر معرفت های عمیق الهی را فراهم می نماید.

اولین مرحله شناخت برای بسیاری از انسان ها، متوقف بر امور محسوس طبیعی است. سیر در پدیده های طبیعی پرسش و چرایی را در انسان برانگیخته، تا با بهره گیری از عقل و آموزه های آسمانی انبیا، به یقین و معرفت الهی دست یابد.

دیدن، شنیدن و حس هر یک از پدیده ها، جزییات دلیل های استقرایی را می سازد تا عقل فطری در میان آن ها پی به خالق متعال برده، ایمان به خداوند حکیم و علیم را در قلب فارغ از غوغا، محکم تر سازد. قش درخت یکی از اصلی ترین نقوش رایج در دست بافته های  ایرانی است که به گونه های مختلف یا به صورت نقش اصلی یا در متن و بافت طرح به کار می رود.

این نقش از جمله نقوش اساطیری مهمی است که راز و رمز به کارگیری آن توسط اسطوره پردازان بزرگ تحریر شده است. از جمله الیاده در این باره چنین میگوید:

نماد پردازی درخت جهان به معنای نماد پردازی کل کیهان است.

قلمرو این درخت در ناخودآگاه و زندگی ژرف تر ماست. در کار برد این نقش فعالیت روانی و ذهن یکپارچه می شود. این نماد در اساطیر و ادیان به معنای نوزایی، بی پایانی، تجدید دوره، منبع زندگی و سر چشمه جوانی و واقعیت است.

 چنین اسطوره ای بیانگر حقیقت است چون تاریخ مقدسی را بیان می کند و بدین وسیله تکرار پذیر می شود. نقش درخت که اکثرا به صورت درخت سرو طراحی می شود در انواع طرح های درختی، گلدانی،(ونقش ناظم)، متن نقش محرمات، طرح گلستان با باغی یا بهشت وپالیز، در انواع بافت قاب قابی یا خشتی بوته، به کار می رود.

نقش سرو :

از جمله نقوشی است که علاوه بر قالی در بافت پارچه نظیر ترمه و چاپ قلم کار، قلم زنی بر فلزات و سنگ و در انواع هنر های سنتی ایرانی کاربرد فراوان دارد.

همینپراکندگی کاربرد و اعتبار دراز مدت نقش است که شکل آن را دگرگونی وسیعی داده و باعث گردیده تا اقسام این نگاره امروزه حدود بیش از۶۰صورت متفاوت داشته باشد. در خصوص درخت سروی که به شکل بوته درآمده تفاسیر متعددی وجود دارد: مظهر رازآمیز شعله آتش آتشکده های زرتشتی، تمثیل شکل بادام یاگلابی، تجسمی شیوه یافته از گیاهی هندی که از همانجا نیز به ایران راه یافته است، و شاید زیبا ترین و نزدیک ترین تعریف به معنای شکل بوته سرو تارک خمیده از باد موجود در طبیعت باشد.

تحول و تبدیل سرو به بوته به سه دوره در هنر قبل و بعد اسلام قابل تفکیک است. در ابتدا سرو درختی مقدس و رمزی مذهبی و نشانی از خرمی، همیشه بهاری و مردانگی است. در این مرحله سرو به صورت هیات اصلی و طبیعی خود در تمدن آشور، ایلام و هنر هخامنشی خود را نشان میدهد و حالت نگاره تزیینی ندارد. نگار گری آن در اینجا مقطعی بوده و برش عمودی درخت را با شاخه های افقی مجسم می سازد که در سنگ نگاره های تخت جمشید در نهایت دقت و ظرافت به کار می رود.

در ادامه دوره اول:

نقش سرو در هنر پارتی و ساسانی یگانه درخت مقدس نیست هر چند منزلت آن هم چنان مستدام باقی می ماند. لیکن این منزلت دیگر بار رمزی و مذهبی ندارد و صرفاً مداومت یک نقشمایه سنتی است.

در دومین مرحله :

تطور درخت سرو، هم زمان با نفوذ تمدن اسلامی سرو از ریشه های باستانی جدا شده و به نگارهای زینتی مبدل و از ماهیت مذهبی خود دور می شود.

هر چند براساس شواهد به دست آمده این اعتقاد همچنان پا بر جاست کهتا سده دوازدهم هجری سرو مظهر و نماد خرمی جاویدان درخت زندگی بوده است. از اینجاست که سرو به صورت ساده بته جقه تصویر شده و به یک نگاره زینتی نزدیکتر می گردد.

از سده ششم به بعد:

سرو بته و سرومنقش ازصورت های ساده نخستین بیرون می آید و بته جقه ای شکل شیوه یافته کامل ونهایی خود را می یابد.پیدایش بته بر دست بافته  ایران زمانی صورت می گیرد که نماد ها تنها بازتاب نیاز ها و باور های اشتراکی نیستند بلکه جنبه زیبایی شناختی و تزیینی دارند.

علاوه بر نقش افشان می توان اشاره کرد. همچنین از بین نقشمایه ها گل بوته سه شاخه یا سه گل که در آن گل میانه بلند تر از سطح هم ردیف دو گل بوته دیگر است، نشانگر طلوع خورشید، اوج نیمروزی و غروب آن است.

دو جفت مرغی که از درخت مقدس پاسداری می کنند، گل های انار، هشت پر…قابل ذکر است که در آنها هر یک به نوعی این گیاه و درخت نماد بی پایانی، جاودانگی و سلسله ناگسستنی هستی است.

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

حیوانات

شامل تصاویر طبیعی از حیوانات می باشد.استفاده از نقوش حیوانی، بدون توجه به مفاهیم اسطوره ای،آیینی وتنها به دلیل زیبایی های فرمی آن ها صورت پذیرفته است. برای نمونه شاخ های بلند در دوران کهن نماد زایش و باروری بوده، اما تغییراتی که در نشان داده شده به سادگی و با حفظ هویت نقوش اصلی انجام پذیرفته است.

همچنین می توان به نقش اسب که به همراه سایر چهارپایان، مرکب محبوب اقوام آریایی بوده، اشاره کرد. نقش اسب در مناطق مختلف چون مارلیک، ایلام و ... به تصویر کشیده شده است.

از دوران ماقبل تاریخ انسانها استفاده و لذت را در هم می آمیختند. تمایل به زیبا کردن محیط زندگی روزمره وجه تمایز آنها از حیوان به شمار می رفت.امروزه نیز همین نیاز که  از نیازهای روحی انسان به شمار میرود انسان را واداشته تا دست به تزئینات مختلف بزند و زیبایی را برای خود خلق کند.

استفاده از تزئینات داخلی :

در منازل، محیط کار، فضاهای خدماتی و به طور کلی هر فضایی که انسان در آنجا حضور دارد و حتی برای دقایقی در آنجا زندگی می کند تبدیل به امری اجتناب ناپذیر گشته است.

استفاده از عکس ها، نگاره ها و تابلوها یکی از ابزارهای این تزئین است که البته مفاهیمی بسیار عمیق تر و گسترده تر از تزئین در خود جای داده است. در بین نقوشی که با منبع الهام از طبیعت در فرش طراحی شده اند معنای اسطوره ای کاربرد وسیعی می یابد.

نقوش

در این نقوش اعم از نقوش اصلی متن و یا ریز نقش های به کار رفته در ان معنایی رمز گونه استفاده شده است. درست است که اسطوره ها در هر فرهنگی جهان را قابل فهم نموده و معقولات و مناسبات انسان باهمنوعان و نظام کاینات هستی را معنی می بخشیده است، و این طرز نگرش مبتنی بر برداشت های ذهنی دوران کهن فرهنگی ادوار جامعه است اما این معنای ساده باورانه به دیدگاه های جامعه عشایری و روستایی دست اندرکار دست بافته (فرش-گلیم –قالی) ایرانی نزدیک است.

چه ازآن جاست که عوامل رمز گونه درنقش های متفاوت جدی می نماید.” چرا که رمز مارابه فهم معنایی غیراز معنای اول وبی واسطه که خود بر آن دلالت دارد فرامی خواند.رمز کثیرالمعنی وچند پهلواست.

همچنانکه درخت وماه وغروب آفتاب ودریا همواره برمعنایی بیش از معنای اولیه شان دلالت می کنند. همین قدرت سازمان بخش وساختار ساز اسطوره است که باعث می شود اسطوره خارج ازتاریخ وزمان پیدایی اش عمل کند وبا همین تحلیل است که فروید در بیان ناخودآگاهی به اساطیری توسل می جویدکه قرن پیش از او در متن وسیاق اجتماعی،فرهنگی کاملاً متفاوتی پدیدآمده اند.

”دین وجادو تنها ارتباطات بشربا دنیای خلق اسطوره نیستند.”

تایلور در تحلیل اسطوره از همزادگرایی یا جان گرایی یاد می کند.اومعتقداست که هرچیزدارای همزادی (anima) مستقل است و جنبش و آرامش آن را از حرکت و سکون یا حضور و غیاب جان (mana) و یا همزاد جان سرچشمه می گیرند.

پس برای غلبه بر طبیعت باید همزاد اشیا بر خود آنها منطبق شود. نذر و نیاز و قربانی کردن همه آثاری از همزادگرایی جان است. جادو و توتم را اسطوره شناسانی همچون فریزر (Frazer) بر همزاد گرایی افزوده اند.

فریزر عقیده دارد که :

فرهنگ از مرحله جادو به دین و بعد از آن بهمرحله دانش پا نهاده است.” شایدیکی از نزدیک ترین مفاهیم مرتبط با آغاز مبحث اسطوره های جانوری در دست بافته (فرش-گلیم –قالی) ایرانی مبحث کاسیرر باشد که ریشه اسطوره را بر محور زبان در پیوند با مفهوم، وجود و تکامل ذهن است و اسطوره نیز زبانی از همین پویایی ذهنیت آدمی است.

شیر :

یکی از همان اسطوره های جانوری در نقش دست بافته ایرانی است که به زبان اسطوره پرده از معمای تصویر شدن خویش بر می دارد کاربرد نقش شیرذ در اشکال مختلف از زمان های بسیار قدیم در ایران و به خصوص فارس رایج بوده است.

این شکل در نقش برجسته های تخت جمشید حک شده و بر پلکان کاخ آپادانا نبرد شیر را با گاو می توان دید. همچنین می توان آن را بر بسیاری از ظروف و منسوجات ساسانی مشاهده کرد. حتی در برخی از مهرهای اشکانیان و ساسانیان تصویر شیر نقش شده است.

در اغلب این موارد شیر نماد شوکت و جلال سلطنت و قدرت و عظمت پادشاهان بوده است. نبرد شیر با گاو شاید معرف اسطوره کهن نبرد مهر با گاو و دریدن آن و آوردن برکت باشد که در اساطیر مهری وجود دارد و در نقوش بازمانده از آیین میترا بارها به ارتباط نزدیک شیر با ایزد مهر و ارتباط شیر با سر بریده گاو بر می خوریم.

محتمل است که شیر در آیین میترا مظهر زمینی مهر و خورشید در میان درندگان باشد که در دین زرتشتی در دوران های بعد، این نبرد به اهریمن نسبت داده شد. در دین مانوی شیر و دیگر درندگان مظهر نیروی شر شدند. بنابراین دریده شدن گاو، که خود مظهر ماه برکت بخش است به دست شیر، نمادی از برکت بخشی است.

داستان کلیله ودمنه نیز داستان کشته شدن گاوی توسط شیر است. در غرب آسیا نیز الهه ایشتر اغلب سوار بر شیر بود که نشانه مظهر زمینی ایشتر است.

در بسیاری از دستبافت های لرستان امروز حتی، نقوش حیواناتی را می بینیم که شباهت زیادی به آثار برتری اجداد۳۰۰۰ سال قبل خود دارد.

در بین این شباهت ها نقش شیر استفاده بیشتری دارد.از طرفی دیگر شیر و خورشید رسما در زمان محمد شاه قاجار از سال۱۳۵۲ ه.ق نشان پرچم ایران شد. که خورشید همان مهر یا میترا و شیر نگهبان میترا است.

با هوشمندی ایرانیان شیر بعد از اسلام نیز در آثار ایرانیان کارکردی تازه یافته و از عوامل سنتی مذهب جدید به شمار می رود. شاید نقشمایه شیر و جدل دو حیوان از بیشترین موارد استفاده نقوش حیوانی دست بافته  ایرانی باشد.

ولی کماکان در متن و حاشیه بعضی دست بافته ها نقوشی کوچک تر برای جلوت و زیباتر نمودن فضا مورد استفاده قرار می گیرد که با عنوان ریز نقش ها یا نگاره ها می توان به آنها اشاره کرد.نگاره های مرغی، طاووس، قوچ و بز کوهی، اسب، از جمله این نگاره هاست که به صورت مشخص دکتر پرهام در بررسی نقوش قالی های فارس بدانها پرداخته اند.

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

گل

شامل تصاویر مربوط به دسته گل های تزئینی و طبیعی می باشد.گل‌ها از گذشته تا به حال به خاطر زیبایی (اکثر آن‌ها) و بوی خوش آیندشان (به غیر از چند استثنا)، تخیلات انسان را به خود جلب کرده‌اند.

 گل های مختلف هر کدام نمادی از چیزهای مختلف بوده و برای مقاصد متنوعی استفاده می شوند.بعضی از مثال‌های رایج شامل:گل رز قرمز نماد عشق، زیبایی و شور گل ( زرد) نماد عشق در نگاه اول، زیبایی، شور، دلتنگی و دوری است و به مناسبت ورود مسافر از راه دور هدیه می شود.انواع مختلفی از گل‌های ظریف و زیبا الهام بخش آثار شاعران متعددی شده است، به ویژه در دوران رمانتیک قرن ۱۸ و ۱۹. گلدان گلی که ارتباطی وسیع با زمین مادر و ایزد بانوی باروری دارد و همین معنا به طور مشابه در نقوش موزون و بدیع به صور مختلف در طراحی فرش ایران دیده می شود.

 

زاده شدن انسان از زمین، عقیده ای جهانی است. این احساس ژرف برون آمدن از زمین و زاده شدن از آن، مانند باروری فرسوده ناشدنی زمین و زندگی بخشیدن به عناصر حیات همچون درخت، گل، سبزه و رود است.

“ زمین مولود، نه تنها جایی است زندگی و ما بعد زندگی از آن آغاز می شود شاهد بزرگی برای راز آموزی نوع جدیدی از هستی است. مسئله زمین مادر و تجلی آن در نقوش مختلف به تاریخ ادیان تعلق دارد که از زمان پارینه سنگی شناخته شده است.

گاه زمین ایزدبانوی مرگ می شود. مرگ به بذری تشبیه می شود که در سینه زمین کاشته می شود تا به گیاهی نو جان بخشد. زمین در اینجا منبع فرسایش ناپذیر آفرینش است”مرگ در همه آیین ها، گذرا به شیوه بودنی دیگر است.

جزء لاینفک نوزایی و آغاز یک زندگی جدید است. همین طرز تفکر و نگرش است که در آثار هنری به اشکال مختلف و با ابزار گوناگون خود را نشان می دهد. این برداشت بیدار کننده این ذهنیت است که پایان جهان هرگز مطلق نیست و همواره به دنبال آفرینشی نو، نوزایی دیگری ایجاد می شود.  

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

اشخاص

تصاویری از اشخاص مشهور و نامی جهان را شامل می باشد که اکثراً بصورت تک تابلو فرش و سفارشی بافته می شود.زندگی معمولی انسان بی برنامه، سردرگم، بی هیجان و ناخوشایند به نظر می آید.

تنها آنهایی که به ماجراهای زندگی به عنوان شانسی از میان شانس ها نگاه می کنند که خودشان آن را برای خودشان ایجاد کرده اند.افراد مشهور و پولدار هر یک داستان های جالبی برای خود دارند و خواندن سرگذشت هر یک از آنها می تواند راهگشای خوبی برای آنان که انگیزه موفقیت دارند، باشند.

فرقی نمی کند اپرا وینفری باشی یا پیر امیدیار! مهم این است که بخواهی موفق شوی و خسته و درمانده نشوی در این راه سخت، اگر هم شدی دوباره خودت، خودت را شارژ کنی و ادامه راه ... . در این راه البته شنیدن حرف های کسانی که موفق شده اند و درس گرفتن از تجربه آنها چون چشمه آب جوشانی است در بیابان.

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

چهره

تصاویر مربوط به چهره هنرمندان مشهور موسیقی و سینما را شامل می باشد.این نوع تابلو فرش ها معمولا با درخواست هنرمندان صورت میگیرد.در کشور ما هم کم نیستند از هنرمندان عزیزی که به صنعت تابلو فرش بها میدهند و با علاقه تابلو فرش ها را دنبال می کنند.تابلو فرش  چهره تصاویر مربوط به چهره هنرمندان مشهور موسیقی و سینما را شامل می باشد.

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

ترکیبی

ترکیبی از تصاویر مناظر طبیعی و حیوانات و بنا های تاریخی را شامل می شود. از جمله نقوش فوق که با قدمتی دیرین و مفاهیمی اسطوره ای نه تنها در دست بافته  ایران بلکه در سایر هنر های ایرانی کاربرد داشته است می توان به گردونه خورشید(سواستیکا)، ستاره، اشکال شطرنجی، آرایه های ترنجی چهار یاهشت بازویی اشاره کرد.

قدمت اکثر این نقوش با استفاده از آنها در هنر هایی شناخته شده است که تا به امروز، جهت مواد اولیه مصرفی ماندگاری داشته اند؛ به خصوص سفالینه هایی که تاریخ هزاره های قبل از میلاد را بیان می دارند. گردونه مهر یا خورشید در دست بافته ها فراوان به کار می آید و جالب است که بر اکثر درب های چوبی خانه های اهالی روستا ها نقش این گردونه کنده کاری شده است.

نشانه آریایی سواستیکا :

بر آثار تمدن های کهن از ایران و چین و هند و ژاپنتا اروپای عصر مفرغ و امریکا سرخپوستان نخستین بر جا مانده است. زادگاه این نگاره را با احتمال قریب به یقین آسیای مرکزی دانسته اند و کهن ترین نمونه آن در ایران در آثار هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد مسیح در شوش پیدا شده است.

نقشمایه فوق در صورت اولیه خود به حالت مدور و یا چهار گوش و شکسته به کارمی رفته است. کاربرد آن در بافته های قالی بافان فارس می تواند اشاره ای رمزی باشد به مرکزیت خورشید در تمدن ایران باستان.گل هشت پر از دوران های تاریخی نخستین مظهر خورشید و آفتاب بوده است.

این نگاره از زمان قالی پازیریک به صورت بی کم وکاست با گل های یک در میان سفید و سیاه کاربرد داشته است.گل هشت یا دوازه پر ساده و یک رنگ از دوران تمدن سکایی و ماد و هزاره دوم پیش از میلاد در ایران وجود داشته است.

اگر گل دوازده پر هزاره دوم پیش از میلاد را نشانه پذیرش سال خورشیدی و دوازده ماه سال بدانیم، گل هشت پر دو رنگ می تواند نماینده چهار فصل و تمایز آنها از یکدیگرباشد و پدیده ای رمزی از عدد چهار که از اعداد نیک بوده است.

اشکال شطرنجی از دوران های پیش از تاریخ نماد تلاءلو آب و کوهستان های آبخیز بوده اند و به خصوص این نقش بر سفالینه های شوش، پارسه و نهاوند تصویر شده است. آرایه های ترنجی که به غلط به آن رتیل می گویند، نمادی است ازماه که به مرور زمان به نماد آفتاب مبدل شده است.

این نقوش قدمتی پنج هزار ساله داشته و به تدریج با کمترین نغییری انتهای بازوان آن چرخش پیدا کرده. نگاره چهار سوی این نقش ساختار نماد نظام ماه است که بعدها خورشید جای آن نشست.

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

نقاشی های هنرمندان مشهور جهان

نقاشی های هنرمندان مشهور جهان آثار نقاشی هنرمندان نامی ایران و جهان که جزو آثار ماندگار و مشهور جهان هستند را شامل می شود از آثار هنرمندان نقاشی ایرانی می توان به آثار استاد محمود فرشچیان با عنوان مینیاتور اشاره نمود.

سایز های رایج اکثر این نوع فرش‌ها در اندازه‌های بین ۳۵*۵۰ و ۵۰*۶۰ و ۷۰*۱۰۰ ۸۰*۱۲۰ ۱۰۰*۱۵۰ و ۲۰۰*۳۰۰ سانتی متر بافته می‌شود. ارزش با توجه به اندازه و سایز تابلو فرش ها ارزش ریالی این نوع فرشها بسیار بیشتر از فرشهای دیگر است.

گام 3 - سایز های رایج

سایز های رایج

سایز های رایج

انتخاب سایز و اندازه فرش ارتباط مستقیم با مدل عکس سفارشی شما دارد ولی در کل سایز فرش هرچه سایز فرش بزرگتر شود کیفیت بافت بالا تر می رود. دلیل این موضوع افزایش تعدادگره های فرش در نتیجه بزرگتر شدن تابلو فرش می باشد.این افزایش اندازه و تعداد گره ها باعث ظریف تر شدن خطوط و منحنی ها، افزایش جزئیات خواهد شد.

اکثر این نوع فرش‌ها در اندازه‌های بین ۳۵*۵۰ و ۵۰*۶۰ و ۷۰*۱۰۰ ۸۰*۱۲۰ ۱۰۰*۱۵۰ و ۲۰۰*۳۰۰ سانتی متر بافته می‌شود.چون تابلو فرش با عکس چاپی تفاوت دارد وباید گره به گره بافته شود در هر سایزی قابل اجرا نخواهد بود . برای رسیدن به میزان مناسب تعداد گره ها تابلو فرش چهره باید دارای حداقل سایز 35*۵۰  باشد تا به کیفیت مناسبی بافته شود.

رعایت تناسب اضلاع در انتخاب سایز تاثیر فوق العاده دارد.

به همین منظور مناسب تر است تا از اندازه های استاندارد استفاده شود. مثلا سایز هایی که در لیست قیمتها هست استاندارد است ولی اگه کسی به هر دلیلی سایزی غیر از سایز های تعریف شده بخواهد امکان پذیر است حتی سایز 9متری 6متری و 12متری و غیره...   سایز عکس تاثیر چندانی روی کیفیت بافت تصویر شما ندارد بلکه بیشترین تاثیر را کیفیت چاپ عکس ، روی بافت تابلو فرش می گذارد.

هرچه کیفیت چاپ بالاتر باشد ، تابلو فرش شما نیز زیبا تر خواهد بود.به طور کلی عکس باید وضوح داشته باشد (چه قدیمی و چه جدید حتی سیاه و سفید ) برای بافت مناسب است.

گام 4 - ارزش

ارزش

با توجه به اندازه و سایز تابلو فرش ها ارزش ریالی این نوع فرشها بسیار بیشتر از فرشهای دیگر است.

 

  پرفروش ترین تابلوفرش های موجود در بازار کدامند؟

در چند سال اخير تنور آموزش و بافت تابلوفرش در سراسر کشور چنان رونق گرفته كه باعث شده آموزشگاههاي تابلوفرش در سراسر کشور اقدام به آموزش این کار چه به صورت حرفه اي و یا غیر حرفه ای می کنند.متاسفانه اشخاصي با توليد محصولات اوليه بي كيفيت تابلوفرش و در نتيجه آن توليد تابلوفرش هايي با كيفيت پايين ,باعث كاهش ارزش و قيمت بسياري از تابلوفرش بازار شده است.

قيمت تعدادي از تابلوفرش هاي پرفروش موجود در بازار جمع آوري شده است.توجه فرماييد كه اين قيمت ها از بازار و توليدكننگان گرفته شده است.ممكن قيمت اين تابلوفرش ها در شهر محل سكونت شما پايين و يا بالا باشد.

منبع :

باز فرش تبريز و توليدي هاي تابلوفرش استان آذربایجان شرقی ميباشد. چند نمونه از تابلوفرش هاي محبوب و پرفروش در بازار فرش و تابلوفرش براي شما آماده تهيه شده است.

پرفروش ترین ها:

طرح خفته در باغ : قیمت بین 1.800.000 تا 2.500.000 تومان

طرح عروسی پاپ : قیمت بین 13.000.000 تا 18.000.000 تومان

طرح باغ ونیز : قیمت بین 1.600.000 تا 2.100.000 تومان

طرح مسافرت خانوادگی (سايز كوچك)  : قیمت بین 2.000.000 تا 2.500.000تومان

شاعر جوان ( كوچك)  : قیمت بین 1.800.000 تا 2.400.000 تومان

پاسورباز (بزرگ) : قیمت بین 3.800.000 تا 4.500.000 تومان

طرح پيانوزن  : قیمت بین 3.000.000 تا 3.900.000 تومان

البته لازم به یادآوری است که :

قیمت های فوق ثابت نمانده و ممکن است تغییر نمایند. متاسفانه اشخاص زیادی به صورت غیر حرفه ای به فروش نخ و نقشه آماده تابلوفرش مشغول هستند.که واقعا ارزش این هنر گران بهاي تابلوفرش را با محصولات بی کیفیت خود از بین می برند.

توصيه ویکی چجوری  به خريداران مواد اوليه ( نخ و نقشه آماده ) تابلوفرش اين است كه از جنس و محصولي كه قصد خريد آن را دارند،حتما از كيفيت محصول مطمئن شوند،و بعدن اقدام به خريد نمايند.

گام 5 - نمایشگاه ها و مکان هایی که تابلو فرش می فروشند

نمایشگاه ها و مکان هایی که تابلو فرش می فروشند

نمایشگاه ها و مکان هایی که تابلو فرش می فروشند

شهریور هر سال نمایشگاه بین المللی تهران محل برگزاری نمایشگاه فرش و تابلو فرش دست بافت ایران می باشد.در این نمایشگاه تولیدکنندگان فرش دستباف ایرانی از استان های مختلف کشور حضور دارند. قديمی های بازار تبريز می گويند در بازار تبريز همه چيز پيدا می شود، اما هيچ فرش ماشينی جرات رد شدن از جلوی درب های مظفريه را هم ندارد. 

اين يک ممنوعيت توافقی و البته خيلی جدی است. تمام قالی ها و تابلو فرش هايی که در تيمچه مظفريه وجود دارند، دستبافت و از بهترين و مرغوب ترين آثار توليدی در اين زمينه هستند.

برای خريد تابلو فرش هم ويژگی های مختلفی تعيين کننده قيمت آن هستند؛.

طرح اين تابلوها دامنه متغيری از گل و مرغ و تصوير افراد و مشاهير تا مهمترين آثار نقاشی کلاسيک جهان دارند و قيمت آنها از حدود 4۰۰ هزار تومان آغاز می شود و تا ۱۵ ميليون تومان يا بالاتر هم مي رود.

تیمچهٔ مظفریه یکی از تیمچه‌های تاریخی بازار تبریز است که قدمت آن به دورهٔ ولی‌عهدی مظفرالدین شاه قاجار در سال ۱۳۰۵ هجری می‌رسد. این تیمچه به‌دست « حاج شیخ محمد جعفر امینی قزوینی» بنا شده و از مهم‌ترین مراکز تجارت قالی در استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز به‌شمار می‌رود.

تیمچهٔ مظفریه دارای دو طبقه بوده که هر طبقه از ۲۶ حجره تشکیل یافته‌است. تخصصی ترین و زیباترین بازار جهان که میتواند تابلو فرش و فرش دستباف مدنظر شما را داشته باشد.

اطلاعات مطلب

 • تابلو فرش دستباف
 • 7,770 بازدید
 • blankblankblankblankblank (17 votes, average: 4,59 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : درهمی - جمعه, 07 دسامبر 18, 11:52 ق.ظ
 • ویکی چجوری

دیدگاه کاربران

 1. agai - 2017/04/08 - 1:09 ب.ظ
  • امیر فتحی - 2017/04/09 - 5:39 ب.ظ
 2. كيان - 2018/12/09 - 9:17 ق.ظ
  • blank
   دانشمند پاسخگو - 2018/12/09 - 12:12 ب.ظ
 3. انواع تابلو فرش - 2019/01/12 - 6:25 ب.ظ
 4. امیر میرزایی - 2019/07/24 - 1:38 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب