گام 1 - معرفی تابلو فرش

معرفی تابلو فرش

معرفی تابلو فرش

تابلو فرش یا همان فرشهای تابلویی که برخی آنها را فرشهای هنری- تصویری نیز نام نهاده اند جزو فرش های هنری بحساب می آید. اگر بخواهیم تعریفی از تابلو فرش ارائه بدهیم نخست بهتر است به ترکیب این واژه نگاهی بیندازیم.

تابلو فرش مرکب از دو واژه تابلو و فرش می باشد. معنی لغوی تابلو که واژه ای فرانسوی میباشد عبارت از اثری هنری که نشانگر گروهی از انسانها, حیوانات و غیره هست.

تعریف دیگری:

که برای آن قیدشده عبارت از گروهی از مدلها یا چهره ها و اشکال بی حرکت است که نشانگر صحنه ای از یک داستان یا رویداد تاریخی می باشند. اما بطور مختصر و مفید می توان گفت که تابلو نشان دهنده صحنه ای اغلب بصورت نقاشی شده هست که با این توصیف تابلو نقاشی واژه ای آشنا برای تمامی اذهان می باشد.

اما وقتی صحبت از تابلو فرش می شود منظور از آن فرشی است که بسان تابلو نقاشی نشان دهنده تصویری از انسانها, طبیعت, تاریخ و غیره با ویژگی ها و خصوصیات منحصر بفرد و هنری خود در قالب فرش می باشد.  

تابلو فرش عبارت از فرش تصویری است.

فرش تصویری که پر نقش و نگار و بدیع است. در تابلو فرش بجای پرداختن به نقوش و طرح های رایج انتزاعی و تجریدی و سنتی فرش، تصویر است که طرح و نقش فرش را شکل می دهد . در واقع طرح بافته شده طرح تصویری است. آنگونه که کارشناسان گفته اند طرح هاي تصويري به آن دسته از طرحهاي قالي ها اطلاق می شود كه به موضوعات مختلفی چون تاريخي، ديني، داستاني يا ادبي اشاره داشته و يا منظره هایي را توصيف مي کنند.

طرح ها جنبه روايتگري داشته و بيانگر موضوع مشخصي است. آنچه در اين دسته از طر ح ها شاهديم، نمايش چيزي واقعي و طبيعي است نه انتزاعي و مجرد . در همین راستاست که طرحهای تصویری که امروزه در تابلو فرشها بافته می شود طیف وسیعی را در بر میگیرد.

طرح های تصویری عمدتاً الهام گرفته از آثار نقاشی نقاشان داخلی و خارجی, نقاشی مینیاتور و یا برداشت آزاد هنرمند طراح از ادبیات و عرفان و… است که با سبکهای مختلف ترسیم می گردد.

بافت

اين تصاوير همراه با بافتي نفيس و درخشان نتايج حيرت باري را به ارمغان آورده است.انسان و بافت چهره یکی از محورهای اصلی در تابلو فرش می باشد. این نوع تابلو فرشها که به تابلو فرش های “چهره ای” معروف هستند مختص چهره نگاری شخصیتهای سیاسی, مذهبی, ملی, علمی و اسطوره ای می باشد.   علاوه بر تصویر, برخی تابلو فرش ها نیز به فرش های خطی مشهورند که آراسته به خطوط نستعلیق, شکسته, ثلث و کوفی بوده و در بردارنده آیه ای از قرآن مجید یا کلمات قصار حضرت علی (ع) و یا شعری از شاعران ایران زمین می باشند.  

از طرح و نقشه تابلو فرش که بگذریم, مشخصه مهم دیگری که برای تابلو فرش متصور است و آن را از فرشهای سنتی متمایز می کند نوع کاربرد و نحوه استفاده آن هست که تابلو فرش را برای اکثر دوستداران هنر فرش جذاب و جالب جلوه می دهد.

تابلو فرش برای زیر پا انداختن بافته نمی شود. به قاب می رود و آویز چشم نواز خانه ها, سالن ها و فضاهای زندگی می شود.

امروزه با در نظر گرفتن شرایط جدید زندگی بویژه رشد آپارتمان نشینی و علاقه وافر هنر دوستان به نصب انواع تابلوها فرشها با موضوعات و مضامین مختلف بر دیوار منازل و محل کار و تالارها تابلو فرش به سبب داشتن قابلیتها و جذابیت های فراوان روز به روز بر توسعه پیدا کرده و بر تولید و رونق آن افزوده میگردد.

معرفی تابلو فرش

سردرود پایتخت تابلوفرش جهان

سردرود با سابقه طولانی و حجم عمده تولیدات این هنر، سال‌هاست که در بسیاری از جوامع با عنوان پایتخت تابلو فرش ایران و جهان شناخته می‌شود. تابلو فرش‌های دستباف سردرود به دلیل وفور طیف رنگ و ظرافت به کار رفته در آنها از ارزش و مقبولیت بسیاری در سطح جهانی برخوردار است.

این تابلو فرش‌ها اغلب در قالب پرتره بافته می‌شوند، نقش‌های هنری، نقاشی، منظره و آیات قرآن دیگر طرح‌های مرسوم به کار رفته در این تابلو فرش‌ها هستند که در واقع با ابتکار و به روز شدن هنرمندان قالیباف، این صنایع بومی نیز با شرایط زندگی روز و سلایق خریداران انطباق پیدا کرده است.

هنر بافت تابلو فرش در شهرستان سردرود قدمت ۸۰ ساله دارد به طوریکه ۸۰ درصد از مردم این شهرستان به طور مستقیم یا غیرمستقیم از این هنر کسب درآمد می‌کنند. تابلو فرش در فهرست آثار معنوی میراث فرهنگی کشور ثبت ملی شده است.

اولین و تنهاترین اتحادیه صنف تولیدکنندگان تابلو فرش کشور در سال ۹۰ در این شهر ایجاد شد. با توجه به شغلهای جانبی این صنف و گستره فعالیت تولیدکنندگان تابلو فرش این سردرود در این شهر نرخ بی کاری در حد صفر می باشد و در ۱۸ استان کشور برای ۲۶۰ هزار نفر شغل ایجاد کرده است .

روزانه بیش از ۵۰۰ قطعه تابلو فرش در طرح و سایز های مختلف به مدیریت کارگاه های متمرکز و غیر متمرکز تولید می شود. گفته می شود در هر خانه این شهر حتما یک دار قالی برای تابلو فرش برپاست.

گام 2 - دسته بندی موضوعی تابلو فرش

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

دسته بندی موضوعی تابلو فرش

از نظر دسته بندی موضوعی تابلو فرش شامل تصاویر :مناظر طبیعی،حیوانات،گل،اشخاص،چهره،ترکیبی و نقاشی های هنرمندان مشهور جهان که در ادامه هر قسمت را همراه با تصویر توضیح خواهیم داد می باشد.  

گام 3 - سایز های رایج

سایز های رایج

سایز های رایج

انتخاب سایز و اندازه فرش ارتباط مستقیم با مدل عکس سفارشی شما دارد ولی در کل سایز فرش هرچه سایز فرش بزرگتر شود کیفیت بافت بالا تر می رود. دلیل این موضوع افزایش تعدادگره های فرش در نتیجه بزرگتر شدن تابلو فرش می باشد.این افزایش اندازه و تعداد گره ها باعث ظریف تر شدن خطوط و منحنی ها، افزایش جزئیات خواهد شد.

اکثر این نوع فرش‌ها در اندازه‌های بین ۳۵*۵۰ و ۵۰*۶۰ و ۷۰*۱۰۰ ۸۰*۱۲۰ ۱۰۰*۱۵۰ و ۲۰۰*۳۰۰ سانتی متر بافته می‌شود.چون تابلو فرش با عکس چاپی تفاوت دارد وباید گره به گره بافته شود در هر سایزی قابل اجرا نخواهد بود . برای رسیدن به میزان مناسب تعداد گره ها تابلو فرش چهره باید دارای حداقل سایز 35*۵۰  باشد تا به کیفیت مناسبی بافته شود.

رعایت تناسب اضلاع در انتخاب سایز تاثیر فوق العاده دارد.

به همین منظور مناسب تر است تا از اندازه های استاندارد استفاده شود. مثلا سایز هایی که در لیست قیمتها هست استاندارد است ولی اگه کسی به هر دلیلی سایزی غیر از سایز های تعریف شده بخواهد امکان پذیر است حتی سایز 9متری 6متری و 12متری و غیره…   سایز عکس تاثیر چندانی روی کیفیت بافت تصویر شما ندارد بلکه بیشترین تاثیر را کیفیت چاپ عکس ، روی بافت تابلو فرش می گذارد.

هرچه کیفیت چاپ بالاتر باشد ، تابلو فرش شما نیز زیبا تر خواهد بود.به طور کلی عکس باید وضوح داشته باشد (چه قدیمی و چه جدید حتی سیاه و سفید ) برای بافت مناسب است.

گام 4 - ارزش

ارزش

با توجه به اندازه و سایز تابلو فرش ها ارزش ریالی این نوع فرشها بسیار بیشتر از فرشهای دیگر است.

 

  پرفروش ترین تابلوفرش های موجود در بازار کدامند؟

در چند سال اخير تنور آموزش و بافت تابلوفرش در سراسر کشور چنان رونق گرفته كه باعث شده آموزشگاههاي تابلوفرش در سراسر کشور اقدام به آموزش این کار چه به صورت حرفه اي و یا غیر حرفه ای می کنند.متاسفانه اشخاصي با توليد محصولات اوليه بي كيفيت تابلوفرش و در نتيجه آن توليد تابلوفرش هايي با كيفيت پايين ,باعث كاهش ارزش و قيمت بسياري از تابلوفرش بازار شده است.

قيمت تعدادي از تابلوفرش هاي پرفروش موجود در بازار جمع آوري شده است.توجه فرماييد كه اين قيمت ها از بازار و توليدكننگان گرفته شده است.ممكن قيمت اين تابلوفرش ها در شهر محل سكونت شما پايين و يا بالا باشد.

منبع :

باز فرش تبريز و توليدي هاي تابلوفرش استان آذربایجان شرقی ميباشد. چند نمونه از تابلوفرش هاي محبوب و پرفروش در بازار فرش و تابلوفرش براي شما آماده تهيه شده است.

پرفروش ترین ها:

طرح خفته در باغ : قیمت بین 1.800.000 تا 2.500.000 تومان

طرح عروسی پاپ : قیمت بین 13.000.000 تا 18.000.000 تومان

طرح باغ ونیز : قیمت بین 1.600.000 تا 2.100.000 تومان

طرح مسافرت خانوادگی (سايز كوچك)  : قیمت بین 2.000.000 تا 2.500.000تومان

شاعر جوان ( كوچك)  : قیمت بین 1.800.000 تا 2.400.000 تومان

پاسورباز (بزرگ) : قیمت بین 3.800.000 تا 4.500.000 تومان

طرح پيانوزن  : قیمت بین 3.000.000 تا 3.900.000 تومان

البته لازم به یادآوری است که :

قیمت های فوق ثابت نمانده و ممکن است تغییر نمایند. متاسفانه اشخاص زیادی به صورت غیر حرفه ای به فروش نخ و نقشه آماده تابلوفرش مشغول هستند.که واقعا ارزش این هنر گران بهاي تابلوفرش را با محصولات بی کیفیت خود از بین می برند.

توصيه ویکی چجوری  به خريداران مواد اوليه ( نخ و نقشه آماده ) تابلوفرش اين است كه از جنس و محصولي كه قصد خريد آن را دارند،حتما از كيفيت محصول مطمئن شوند،و بعدن اقدام به خريد نمايند.

گام 5 - نمایشگاه ها و مکان هایی که تابلو فرش می فروشند

نمایشگاه ها و مکان هایی که تابلو فرش می فروشند

نمایشگاه ها و مکان هایی که تابلو فرش می فروشند

شهریور هر سال نمایشگاه بین المللی تهران محل برگزاری نمایشگاه فرش و تابلو فرش دست بافت ایران می باشد.در این نمایشگاه تولیدکنندگان فرش دستباف ایرانی از استان های مختلف کشور حضور دارند. قديمی های بازار تبريز می گويند در بازار تبريز همه چيز پيدا می شود، اما هيچ فرش ماشينی جرات رد شدن از جلوی درب های مظفريه را هم ندارد. 

اين يک ممنوعيت توافقی و البته خيلی جدی است. تمام قالی ها و تابلو فرش هايی که در تيمچه مظفريه وجود دارند، دستبافت و از بهترين و مرغوب ترين آثار توليدی در اين زمينه هستند.

برای خريد تابلو فرش هم ويژگی های مختلفی تعيين کننده قيمت آن هستند؛.

طرح اين تابلوها دامنه متغيری از گل و مرغ و تصوير افراد و مشاهير تا مهمترين آثار نقاشی کلاسيک جهان دارند و قيمت آنها از حدود 4۰۰ هزار تومان آغاز می شود و تا ۱۵ ميليون تومان يا بالاتر هم مي رود.

تیمچهٔ مظفریه یکی از تیمچه‌های تاریخی بازار تبریز است که قدمت آن به دورهٔ ولی‌عهدی مظفرالدین شاه قاجار در سال ۱۳۰۵ هجری می‌رسد. این تیمچه به‌دست « حاج شیخ محمد جعفر امینی قزوینی» بنا شده و از مهم‌ترین مراکز تجارت قالی در استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز به‌شمار می‌رود.

تیمچهٔ مظفریه دارای دو طبقه بوده که هر طبقه از ۲۶ حجره تشکیل یافته‌است. تخصصی ترین و زیباترین بازار جهان که میتواند تابلو فرش و فرش دستباف مدنظر شما را داشته باشد.