ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دوازده − یازده =

بستن
بستن

بیماری آسم و چگونگی برخورد با آن در منزل

بیماری آسم و چگونگی برخورد با آن در منزل

به نام خالق زیبایی

آشنایی با مفهوم آسم و راه های مقابله با آن

یکی از معضلات پزشکی در کشورمان ، بیماری آسم است . آسم یکی از کهن ترین بیماری های شناخته شده بشر است و همراه بشر در جستجوی درمان واقعی آن بوده است و لی علی رغم این تلاش ها هنور می توان گفت که دانشمندان توانسته اند آن را تا حدودی کنترل نمایند .

مطالب مرتبط


آسم 1 - آسم و دغدغه های آن

گیاه بلادون

بیماری آسم یکی از کهنترین بیماری های بشر است. اسناد و مدارک معتبر حاکی از آن است که یونانیان باستان بخوبی این بیماری را مورد توجه قرار داده بودند. کلمه آسم (Asthma) خود یک کلمه با ریشه یونانی است و به معنای تنفس با دهان باز می باشد. مصری های باستان نیز با برای مقابله با حملات تنگی نفس ناشی از این بیماری از بخورو یا جوشانده گیاه بلادُون یا شابیزک استفاده میکردند این گیاه خواص آتروپینی دارد و مسمومیت با آن بسیار خطرناک است.

 

دغدغه های آسم

در چند دهه اخیر به دنبال آلودگی های کره زمین ،آسیب دیدن لایه اوزون در جو زمین،وجود غبارهای صنعتی ،افزایش شیوع بیماری تنفسی مخصوصا در کودکان ،استفاده بی رویه و خارج از کنترل افزودنی های شیمایی و نگهدارنده در مواد غذایی و بسیاری دیگر از عوامل زمینه ساز ، باعث گردیده است تا شیوع بیماری آسم ، خصوصا در جوامع صنعتی رو به افزایش گذارد. برطبق مطاله جهانی تحت عنوان (ISAAC) که در سال های اخیر صورت گرفته است میزان شیوع بیماری در کودکان ایرانی در حدود 10-15 درصد می باشد که البته رقم قابل توجهی است. در حال حاضر طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در حدود 300 میلیون نفر روی کره زمین مبتلا ببه بیماری آسم می باشند که تا سال 2025 این رقم به 400 میلیون نفر خواهد رسید.

 

مرگ و میر ناشی از آسم 

بیشتر علت فوت ناشی از این بیماری ناشی از تخمین نادرست وضعیت تنفسی بیماران است.آنچه که منجر به این امر می شود ناشی از دو عامل است :

 • عدم اطلاع کافی پزشکان از وضعیت بیماران و ماهیت بیماری 
 • عدم آموزش کافی به خانواده های بیماران آسمی از سوی پزشکان و مراکز بهداشتی  از هر 250 بیمار آسمی یک نفر فوت می کند

بر طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) سالانه در حدود 250000 نفر به دلیل بیماری آسم در دنیا فوت می شوند.

 

تاثیر در کیفیت زندگی 

یکی دیگر از مشکلات ناشی از آسم،عواقب این بیماری روی کیفیت زندگی افراد در جنبه های مختلف زندگی از جمله روابط خانوادگی،اجتماعی،حضور و در مدرسه و انجام امور و مشغله های زندگی می باشد.

بستر های مکرر در اورژانس یا بیمارستان ،اختلالات خواب شبانه ،هزینه های گزاف تهیه دارو،ترس و اضطراب از بروز یک جمله قریب الوقوع تنگی نقس و بسیار دیگر  از مشکلات ناشی از این بیماری باعث دگرگونی های جدی در وضعیت زندگی این بیماران می شود.

مسائل اقتصادی بیماری آسم

این بیماری در تمام دنیا به دلیل داشتن سیر مزمن وشدت و ضعف هایی که در مراحل بالینی خود دارد جز بیماری های پزهزینه و محسوب می شود. هزینه های این بیماری که شامل تهیه دارو ، بستری های مکرر در اورژانس یا بیمارستان، اختلالاتی را که در عملکرد های فردی ایجاد می نماید و نهایتا هزینه هایی که باید صرف مشکل دوم ناشی از این بیماری ، یعنی مشکلات روحی - روانی مثل اضطراب و افسردگی شود باعث از کار افتادگی و کاهش درآمد بیماران می شود. متاسفانه در حال حاضر در کشورمان کمتر شاهد تشکل ها یا گروه های حامی بیماران آسمی هستیم و لزوم  چنین اورگان هایی که از لحاظ مالی این بیماران را یاری نماید یک نیاز اساسی است.

 

سیر بیماری آسم را بشناسیم 

بیماری آسم ممکن است در همان اوایل دوران شیرخوارگی شروع به پدیدارشدن نماید لیکن تا سنین قبل از مدرسه نمی توان بطور دقیق آن را تشخیص داد. خِس خِس سینه که غالباً در دوران شیر خوارگی پدیدار میشود ،در اکثریت موارد ناشی از عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی است.بروز این خِس خِس های سینه در این دوران نمی تواند پیشگویی کننده ابتلا به بیماری آسم در سال های بعد باشد،لیکن کودکانی که خِس خِس های آنهای ادامه پیدا میکند به نظر می رسد که مبتلا به یک آسم آلرژیک باشند.

تماس با آلرژن ها (عوامل آلرژی زای محیطی شامل خوارکی یا استنشاق ) نقش بسیار مهمی را در آسم کودکان دارند.سیر بیماری آسم در کودکان را نمی توان به درستی عنوان نمود ولی در برخی از مطالعات طولانی ملاحضه گردیده است که 30-50 درصد کودکان (بخصوص جنس مذکر) تا سن بلوغ همراه بهبود خود به خودی در بیماری هستند ولی گاهی ممکن است آسم کودکان را تبدیل به آسم بالغین نشان دهد.

آسم 2 - عوامل متسعد کننده بیماری آسم

 

عوامل فردی 

ژنتیک : شواهد بسیاری محکمی دال بر بر وجود ریشه های ژنتیکی وارثی برای این بیماری وجود دارد. در برخی از مطالعات تاثیرات را 30-75 درصد را نشان می دهد

آتوپی : عبارت است از واکنش شدید سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل آلرژی زای محیطی در مقایسه با افراد استعداد آتوپی. یکی از شیوه های بررسی آتوپی تست خراش جلدی با برخی از آلرژن های غذایی،خوراکی و یا هوایی می باشد که توسط متخصص آلرژی صورت می پذیرد.

بیش تحریک پذیری با حساسیت راه های هوایی : به معنای آن است که این افراد به دنبال مواجهه با برخی از محرک ها، به خصوص استشاقی،دچار تنگی های راه های هوایی می شوند این مسئله هم یک استعداد ژنتیکی است و هم در افراد دارای آتوپی دیده میشود.

جنس،نژاد و قومیت : آسم کودکان  بیشتر در پسرها ملاحضه می شودتا دخترها. این میزان شیوع بیشتر در پسرها می تواند احتمالا به دلیل تنگ تر بودن و یا مقاومت بیشتر راه های هوایی در آن ها باشد لیکن این تفاوت تا سن 15 سالگی از بین می رود.سنین بلوغ و بعد از آن میزان شیوع آسم در نژاد ها و قومیت های مختلف می شود.

آسم 3 - عوامل تشدید کننده آسم

عامل تشکیل آسم 

عواملی  هستند که به نظر نمی رسد خود آغازگر بیماری آسم باشند ولی تشدید کننده بیماری بوده و یا باعث مقاومت به اقدامات درمانی می شوند که شامل : 

1- دخانیات 

همیشه این اعتقاد و توافق کلی در درمان آسم وجود دارد که، بیمار مبتلا به آسم تحت اقدامات درمانی کامل، اگر تحت تاثیر دود سیگار باشد، هرگز بیماری آسم او کنترل نخواهد شد. بیشترا ز 4500 ترکیب شمایی در دود سیگار وجود دارد که خطرناک ترین آنها هیدروکربن های چند حلقه ای، مونواکسید کربن، دی اکسید کربن، نیتریک اسید، نیکوتین و آکرولئین است

آسم 4 - چگونه از عوامل محرک و خطرزا دوری نمائیم ؟

اول : اجتناب از عوامل محرک و حساسیت زای داخل منزل

اقدامات زیر جهت به حداقل رساندن عوامل حساسیت زای منزل به خصوص مایت،سوسک و کپک ها می باشد:

 • کاهش رطوبت منزل به کمتر از 45 درصد با استفاده از یک رطوبت سنج
 • استفاده از پرده های قابل شستشو (هر 1 تا 3 ماه با آبجوش)
 • به حداقل رساندن انباشتگی ها و مبلمان و اثاثیه (بخصوص در اتاق خواب)
 • استفاده از رو بالشی و رو تشکی غیرقابل نفوذ
 • عدم استفاده از پر،پشم،کرک یا کاموا در محتویات بالشت یا تشک
 • تعویض ملحفه ها و شستن آنها در آب جوش 55-60 سانتیگراد
 • عدم نگه داری حیوانات خانگی از جمله سگ،گربه،جوندگان و پرندگان
 • توجه به تهویه مناسب منزل بخصوص بوسیله فیلترهای موسوم به HEPA
 • استفاده از مواد ضد مایت مثل اسیدتانیک برای ها فرش ها، مبلمان و اثاثیه
 • استفاده از جاروبرقی (واکیوم) جهت گردگیری از کف ها،سقف ها،پرده ها، مبلمان و اثاثیه
 • عدم استفاده طولانی مدت از دستگاه های رطوبت ساز (دستگاه بخور)
 • پرهیز کامل از دود سیگار و سایر آلوده کننده ها و محرک های تنفسی

 

آسم 5 - اطلس رنگی برخی از گیاهان آلرژی زا

خانواده گندمیان

چمن ها و خانواده گندمیان : گیاهانی هستند که با ساقه های بلند و نازک در طی فصل تابستان گرده افشانی دارند

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

 1. Avatar
  حسین باقری - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ - ۱۲:۴۸ ب.ظ
 2. حسین خوش بیان
  حسین خوش بیان - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴ - ۲:۰۲ ق.ظ
 3. Avatar
  فرید یاری گر - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴ - ۲:۳۹ ب.ظ
 4. علی صمدی فرد
  علی صمدی فرد - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ - ۳:۱۷ ب.ظ
 5. علی صمدی فرد
  علی صمدی فرد - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ - ۳:۱۹ ب.ظ
 6. Avatar
  حکیمه فولادپنجه - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱ - ۱۰:۱۵ ق.ظ
 7. Avatar
  حکیمه اسدزاده - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ - ۱۰:۳۲ ق.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


مطالب تصادفی پر بازدید