ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با کابل شبکه و انواع کابل شبکه آشنا شویم ؟

چگونه با  کابل شبکه و انواع کابل شبکه آشنا شویم ؟

چگونه با کابل شبکه و انواع کابل شبکه آشنا شویم ؟

کابل شبکه یکی از مواردی است که توجه کمی به آن می‌شود و شاید این تصور غلط وجود داشته باشد که کیفیت کابل شبکه تاثیری بر عملکرد شبکه ندارد ؛ ولی پارامترهایی که در زیر برای یک کابل شبکه به آن اشاره شده نه تنها خلاف این موضع را ثابت کرده بلکه به اهمیت کابل شبکه به یکی از مهمترین اجزاء شبکه تاکید خواهد کرد:

 

SONY DSC

SONY DSC

 

 

فلز به کار رفته در زوج‌سیم‌های کابل شبکه آلیاژی ترکیبی از چند فلز است که در میان آنها فلز مس نقش بسزائی در کیفیت کابل شبکه دارد و هرچه میزان این فلز بشتر باشد می‌توان به کابل مورد نظر مطمئن‌تر بود.

اما در این میان قیمت مس باعث پدپد آمدن مسائلی شده است بعنوان مثال در مورد اقسام کابل‌ شبکه مانند  انواع کابل شبکه‌ UTP ، به دلیل افزایش قیمت مس، کارخانه‌های متفرقه اقدام به تولید کابل‌ شبکه هایی با جعل مارک‌های معتبر نموده‌اند که در آن کابل‌ها مقدار آلیاژ مس استفاده شده در کابل شبکه از حد استاندارد پایین‌تر است و در برخی کابل‌های Cat5e که در چین تولید می‌شود زوج ۱ و ۲ و زوج ۳ و۶ آن از مس است و زوج ۴ و ۵ و زوج ۷ و ۸ آن کاملا آهن است.
بنابراین در کابل‌ شبکه های تقلبی زوج ۴ و ۵ و زوج ۷ و ۸ از آهن است یا در آنها از آلیاژ مس کمتری استفاده شده است.

مطالب مرتبط


گام 1 - کابل شبکه و انواع کابل شبکه

فاصله زوج ها در طول کابل شبکه

همانطور که مي‌دانيد کابل‌ UTP که از خانواده 3 به بعد آن يعني Cat4 , CAT5 و Cat6 و Cat7  در ايجاد شبکه استفاده مي‌شوند داراي 8 رشته يا 4 زوج ( Pair ) دوتايي مي‌باشند. هر زوج به هم تابيده شده‌اند که اين پيچش کابل‌ها و اندازه ‌تاب‌ها و ثابت بودن فاصله دو کابل شبکه به هم تابيده شده در طول کابل شبکه از پارمترهاي مهم ديگر کابل مي‌باشد.

جنس عايق ( Jacket ) روي هر 8 رشته کابل شبکه

حضور 8 رشته سيم داراي جريان در کنار مواد عايقي مانند روکش سيم باعث ايجاد حالت خازني در کابل شبکه مي‌شود در حقيقت جنس عايق‌ها در پارامترهاي خازني کابل شبکه بسيار موثر است.

حفظ مرکزيت 8 رشته در تمام طول کابل شبکه

در برخي کابل‌شبکه ها مشاهده مي‌شود که عايق روي کابل با 8 رشته کابلي که بصورت دوتايي به هم تابيده شده‌اند فاصله يکساني ندارد و بطور کل 8 رشته کابل هميشه در مرکز Jacket بيروني قرار ندارد. اين موضوع نيز در کيفيت کابل شبکه تاثير بسزايي دارد.
بطور كلي اگر پارامترهاي اشاره شده مناسب نباشند مشکلاتي از قبيل اعواج سيگنال، تضعيف سيگنال، از بين رفتن اطلاعات، برگشت سيکنال وکاهش سرعت خواهيم داشت که باعث مي‌شود اطلاعات درست منتقل نشود.

در علم شبکه تمامي‌ پارامترها فوق به صورت مستقل اسامي ‌مختلف و معيارهاي ويژه‌اي دارند که ترکيب اين پارامترها باعث ايجاد يک سري پارامترهاي تاثير گذار روي کابل شبکه مسي خواهد شد که مجموع آنها حدود 14 پارامتر است.


شايد اين پرسش مطرح شود که چگونه مي‌توان اين پارامترها را اندازه گرفت و يا از وجود يا عدم وجود آنها در کابل شبکه باخبر شد؛ در حقيقت؛ تعيين اينکه آيا کابلي که خريداري شده استاندارد مي باشد از عهده ما خارج است و به ابزارها و تست‌هاي ويژه‌اي نيازمند است بنابراين تنها کاري که مي‌توان براي خريد يک کابل شبکه خوب کرد توجه به شرکت سازنده آن در کنار اطمينان از اصل بودن اين مارک است.

مارک‌هاي معتبر اين رده داراي تأئيديه‌هايي از مراکز و انستيتوهاي استاندارد بين‌المللي هستند که بر کارکرد درست آنها صحه مي‌گذارند.

در زیر میتوانید عکسی را که از سطح مقطع یک کابل شبکه UTP گرفته شده است را مشاهده کنید.

 

کابل-شبکه-ساختار

 

ثابت ماندن سطح مقطع کابل شبکه

هر سيگنال ورودي به کابل شبکه باعث ايجاد مقاومت در آن مي‌شودکه اين مقاومت با سطح مقطع سيم‌ها ارتباط دارد. بنابراين اگر سطوح مقطع مختلفي را در طول کابل شبکه داشته باشيم مقاومت‌هاي مختلفي را نيز خواهيم داشت.
بدين ترتيب نکته ديگري که در مورد کيفيت کابل‌ شبکه ها مي‌توان به آن اشاره کرد، حفظ سطح مقطع در طول کابل است.

وقتي سيگنالي را از يک کابل شبکه مسي عبور مي‌دهيم فلز در موقع عبور جريان مقاومت از خود نشان مي‌دهد که تغيير سطح مقطع در طول کابل؛ افزايش يا کاهش مقاومت را به همراه خواهد داشت. اگر بخواهيم يک سطح مقطع يکنواخت داشته باشيم ابتدا بايد کابل يکنواختي داشته باشيم.

بنابراين نکته ديگري که بايد در مورد کابل‌ها دقت شود دارا بودن يک سطح مقطع ثابت در تمام طول کابل است چرا که اين پارامتر روي سرعت انتقال ديتاهايي که روي کابل شبکه در حال تردد هستند تاثير مي‌گذارد.

کشيدگي در کابل شبکه يکي از مهمترين دلايل ايجاد سطوح مقطع متفاوت است.

براي جلوگيری از ايجاد چنين مشکلي در هنگام فرآيند کابل کشي به نصاب‌ها در خصوص کشيده شدن کابل شبکه هشدار دهيد.

نصب اجزا شبکه و کابل کشي مهمتر از کيفيت

در Installation شبكه نيز پارامترهاي زيادي وجود دارد كه در ادامه به برخي از آنها اشاره مي‌گردد.
باز كردن بيش از اندازه پيچش كابل شبکه ( منظور زوج سيم‌ها ) : همانطور که مي‌دانيد وقتي روي يک کابل سيگنال الکتريکي جريان دارد روي کابل مجاور خود القاء الکتريکي خواهد داشت که در کابل‌ شبکه اين القاء الکتريکي را با پيچدن و تابيدن کابل‌ها به دور يکديگر حذف مي‌کنند.

بنابراين حفظ پيچش‌ها تا آخرين نقاط تماس کابل‌ها با کانکتورها و کي‌استون از مهمترين نکات نصب و اتصالات شبکه است. حقيقت اين است که بالا رفتن سرعت و فرکانس در کابل‌هاي مختلف ( منظور Cat3 ، Cat4 ، Cat5 ، Cat5e و Cat6 ) به عواملي مانند جنس کابل شبکه و تکنيک‌هايي که در پيچش‌ها بکار مي‌برند، بستگي دارد.

بنابراين عدم رعايت پيچش کابل تا آخرين نقاط و باز کردن پيچ زوج سيم‌ها باعث حذف اثر القاء متقابلي که کابل‌ها روي يکديگر دارند مي‌شود که اين موضوع مي‌تواند اثرات مخربي در کيفيت انتقال اطلاعات و بر هم زدن استانداردها داشته باشد. به اين دليل است که امر Punch کردن و اتصالات کابل به کي‌استون و کانکتورها بسيار حياتي مي‌باشد.


برداشتن بيش از اندازه‌عايق کابل در هنگام اتصالات : اگر عايق ( Jacket ) روي كابل شبکه ها بيش از اندازه از روي كابل برداشته شود. باز هم اثر مخربي در راه رسيدن سيگنال سالم خواهد داشت.


كشيده شدن كابل شبکه:

کشيده شدن کابل شبکه در هنگام کابل کشي باعث تغيير در سطح مقطع کابل خواهد شد که مشکل برگشت سيگنال را باعث خواهد شد.
جمع كردن كابل در فضاي نامناسب : جمع کردن کابل‌هاي اضافه و تاکردن آن در انتهاي خط و قرار دادن بافشار داخل داکت نيز خود باعث بروز مشکلاتي مانند تضعيف سيگنال و تغيير امپدانس (مقاومت) کابل مي‌شود که تغيير امپدانس خود برگشت سيگنال را به همراه خواهد داشت. اين موضوع وقتي ارتباطات توسط کابل Cat6 است بسيار بحراني و مي‌تواند کاملا ارتباط را قطع کند.


فشار دادن كابل شبکه :

فشار دادن کابل‌ها در داکت کوچک نيز کاري است که برخي نصاب‌ها انجام مي‌دهند كه اين موضوع باعث تغيير در شكل فيزيكي كابل شبکه مي شود.
بطور کل در هنگام نصب هر عاملي که باعث تغيير در شکل فيزيکي و يا خاصيت مواد کابل شبکه شود تا اندازه‌اي ( که بستگي به مارجين آنها دارد ) قابل تحمل است ولي بيشتر از آن پارمترهاي کابل را تغيير خواهد داد و باعث بروز انواع مشکلاتي که به آن اشاره شد خواهد گرديد.


مارجين چيست؟


به ميزان حاشيه امنيتي که مي‌توانيد تا اندازه‌ استاندارد تغيير داشته باشيد مارجين مي‌گويند. بعنوان مثال يک ليوان پر از آب را در نظر بگيريد، درآن مارجين بسيار کم است چراکه به محض تکان خوردن، آب از استاندارد ليوان خارج شده و آب خواهد ريخت. ولي يک ليوان که در آن تا نصف پر شده است. مارجين آن نصف ليوان است يعني مي‌توانيد مقداري نيز تکان بخورد بدون اينکه آب از استاندارد ليوان خارج شود.


مارجين ها در طبقه بندي‌هاي مختلف مانند Cat5 و Cat6 و Cat7 تفاوت‌هاي زيادي دارند. بعنوان مثال در Cat6 مارجين‌ها بسيار کم مي‌باشد و به همين دليل است که نصب و راه‌اندازي بستر فيزيکي شبکه در Cat6 بسيار حساس است.


يکي از تفاوت‌هاي کابل‌هايي که شرکت‌هاي مختلف توليد مي‌کنند در همين مارجين‌هاست.

در يک سري از آنها مارجين‌ها به لبه استاندارد چسبيده‌اند ولي برخي ديگر داراي مارجين مناسبي است و با اندکي تغيير در برخي پارامترها باز هم استاندارد را رعايت خواهند کرد و مشکلي بوجود نخواهد آمد و کابل به راحتي در اثر گرما يا کمي‌کشيده شدن و … بازهم جواب مناسبي خواهد داشت.


نکته اي که بايد به آن توجه نمود اين است که، استاندارد بالاترين سطح کيفيت نيست. استاندارد حداقل پارامترهايي است که براي داشتن ارتباط لازم اعلام مي‌نمايد. بنابراين اينطور نيست که وقتي استاندارد را رعايت کرده‌ايم مطلوب ترين کيفيت را داريم. وقتي سازنده‌اي استاندارد را رعايت مي‌کند منظور اين است که حداقل ميزان کيفيت را رعايت کرده‌ است ولي معلوم نيست که محصول آن شرکت بالاتريت کيفيت را داشته باشد يا خير.


به اين مثال توجه کنيد:


يک سي دي نرم‌افزار تهيه کرده‌ايد روي سي دي نوشته شده حداقل فضاي مورد نياز براي نصب آن 2 گيگابايت است. در اينجا استاندارد 2 گيگابايت است ولي اگر مقدار بيشتري فضا داشته باشيد بهتر است. به عبارت ديگر اگر سيستم شما فقط 2 گيگابايت فضا داشته باشد فقط استنادارد را رعايت کرده‌ايد.

پارامترهاي کابل شبکه در فرکانس‌هاي متفاوت

پارامترهاي کابل شبکه بر مبناي فرکانس‌هاي مختلف مقادير مختلف دارد و اين مقادير مختلف در فرکانس‌هاي مختلف براي Categoryهاي مختلف بازهم متفاوت است. بعنوان مثال حداقل فرکانس در Cat5 مقدار 100MHz است ولي براي Cat6 حداقل فرکانس مورد نياز 200MHz است و اين فرکانس در Cat7 به 600MHz مي‌رسد. هرچه فرکانس بالاتر مي‌رود ميدان القايي بيشتري خواهد بود.


بايد اشاره کرد که در Cat7 به دليل بالا بودن فرکانس پارامترهاي بيشتري بايد محاسبه و مد نظر قرار گيرد. بعنوان مثال در Cat7 ، Cross talk يک کابل نسبت به کابل مجاور نيز بايد محاسبه گردد. يعني القاء متقابل کابل‌هاي مجاور روي يکديگر بايد محاسبه نمود. در حاليکه در Categoryهاي پايين‌تر اين موضوع تاثير چنداني در نصب نخواهد داشت و مورد محاسبه قرار نمي‌گيرد.

هر چه سرعت کابل شبکه بيشتر، دقت نصب بيشتر

نصابي كه تا کنون مثلا روي Cat5 کار مي‌کرده است به دليل اضافه شدن پارامترهايي در Cat6 و يا Cat7، ممکن است کار را بدرستي نتواند انجام دهد و نتيجه کابل‌کشي بايد در تست نهايي از طريق تسترهاي معتبر مورد بررسي قرار گيرد.
واضح است وقتي روي استاندارد Cat6 يا Cat7 کار مي‌کنيد تنها مرغوبيت کالا مهم نيست. بلکه نکات بسيار جزيي و حياتي نيز به آن اضافه مي‌شود که فقط در هنگام نصب بايد به آن دقت کرد و به هيچ عنوان به کيفيت کالا ربطي ندارد.


حال اين موارد را نصاب‌هاي شبکه بايد بدانند و اگر هم نمي‌دانند بايد در زمان تحويل شبکه مورد تست قرار گيرند. بنابراين وقتي سرعت بالاتر مي‌رود يکسري پارامترها اهميت پيدا مي‌کنند که برخي از آنها به مرغوبيت و کيفيت کابل شبکه بر مي‌گردد و بعضي از آنها به نصب کابل شبکه و تجهيزات شبکه غيرفعال مرتبط است.


موارد فوق بسيار حساس و حياتي هستند که يک کاربر و يا مدير شبکه نمي‌تواند بدون تسترهاي حرفه‌اي آنها را تست، اندازه‌گيري و از سلامت کار مطمئن شود.

وقتي در هنگام نصب تجهيزات غيرفعال تمام نکات استاندارد Cat6 رعايت شده باشد و همچنين تجهيزات فعال ( Active ) نيز استانداردهاي Cat6 را رعايت کرده باشند ولي نتوانيد از اين Backbone ؛ استانداردهاي Cat6 را دريافت نماييد آنگاه يک جاي کار ( که مي‌تواند از لحاظ مرغوبيت و کيفيت کالا و يا از لحاظ نصب باشد ) ايراد دارد و طبيعتاً در اينجا فقط تسترهاي تخصصي است كه مي‌تواند ايراد را پيدا کند.

انواع کابل شبکه

کابل های شبکه را از چند نظر میتوان دسته بندی کرد:

1-  دسته بندی بر اساس ساختار فیزیکی و محل استفاده از کابل

2- دسته بندی بر اساس سرعت کابل شبکه

 

در عکسهای زیر میتوانید ساختار انواع کابل شبکه را ملاحظه کنید:

 

کابل-شبکه-Cat6-UTp

کابل-شبکه-SFTP-Cat6

کابل-شبکه-بیرونی-SFTP-Cat6

 

نواع کابل شبکه بر اساس ساختار فیزیکی :

1- کابل شبکه محیط داخلی که به آنها کابل شبکه UTP هم اطلاق میشود.

2- کابل شبکه شیلد دار برای محیطهایی با نویز و امواج الکترومغناطیسی بالا که از آنها با نام کابل شبکه SFTP نام برده می شود.

3- کابل محیط بیرونی که برای محیط های بیرون از ساختمان که در معرض نور خورشید و باران میباشند مورد استفاده قرار میگرند که به آنها کابل شبکه Outdoor هم گفته می شود.

 

انواع کابل شبکه بر اساس سرعت کابل شبکه :

1- کابل شبکه Cat1

Class A: Link/channel up to 100 kHz using Category 1 cable/connectors

 

2- کابل شبکه Cat2

Class B: link/channel up to 1 MHz using Category 2 cable/connectors

 

3- کابل شبکه Cat3

Class C: link/channel up to 16 MHz using Category 3 cable/connectors

 

4- کابل شبکه Cat5/Cat5e

Class D: link/channel up to 100 MHz using Category 5e cable/connectors

 

5- کابل شبکه Cat6/Cat6a

Class E: link/channel up to 250 MHz using Category 6 cable/connectors

Class EA: link/channel up to 500 MHz using Category 6A cable/connectors (Amendment 1 and 2 to ISO/IEC 11801, 2nd Ed.)

 

6- کابل شبکه Cat7 / Cat7a

Class F: link/channel up to 600 MHz using Category 7 cable/connectors

Class FA: link/channel up to 1000 MHz using Category 7A cable/connectors (Amendment 1 and 2 to ISO/IEC 11801, 2nd Ed.)

 

7- کابل شبکه Cat8 / Cat8.1 / Cat8.2

Class I: link/channel up to between 1600 MHz and 2000 MHz using Category 8.1 cable/connectors (specification under development)

Class II: link/channel up to between 1600 MHz and 2000 MHz using Category 8.2 cable/connectors (specification under development)

 

برای توضیحات بیشتر در خصوص استانداردهای هرکدام از انواع کابل شبکه می توانید روی آن کلیک کنید .

صفحه در حال بروز رسانی میباشد.

رنگ کابل شبکه

قیمت کابل شبکه

کابل شبکه کراس

سوکت کابل شبکه

کابل کراس

کابل شبکه لگراند

کابل شبکه لگرند

کابل شبکه نگزنس

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 486 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - دوشنبه, 07 ژانویه 19, 3:35 ب.ظ
  • شایگان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب