ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

هفده + بیست =

بستن
بستن

چگونه با نرم افزار استثنایی امنیت کامپیوتر را بالا ببریم؟

چگونه با نرم افزار استثنایی  امنیت کامپیوتر را بالا ببریم؟

کلیدی مطمئن برای ورود به ویندوز
 

امنیت از دیر باز تاکنون، به عنوان یکی از ارکان اصلی زندگی بشری، مورد توجه قرار داشته است. انسان در راستای زندگی و تعاملات خود با محیط بیرونی، همواره در پی دستیابی به آرامش و اطمینان بوده و این آرامش بی تردید زاییده امنیت است. طرح مقوله امنیت در سطوح مختلفی قابل بحث می باشد که امنیت اجتماعی، امنیت شغلی، و امنیت روانی، از جمله مهمترین آنها به شمار می روند. در حال حاضر، پیشرفت تکنولوژی و حضور کامپیوترها در خانه و یا محل کار افراد، موجب شکل گیری لایه دیگری از سطوح امنیت در زندگی افراد گردیده است. لایه ای تحت عنوان امنیت داده ها و این لایه خود، مولود پدیده ای است به نام سرقت داده ها.
در حقیقت مدیر یک شرکت، نگران اطلاعات محرمانه ای است که بر روی کامپیوتر شخصی خود دارد. کارمند یک آتلیه عکاسی، خود را مسئول نگهداری تصاویری می داند که از افراد مختلف در اختیار دارد. تصور کنید فقط کافی است که یک تصویر خانوادگی از فلان هنرمند مطرح سینما، بدون موافقت وی در سطح جامعه توزیع شود و آنگاه چه اشتباه و خبط عظیمی متوجه آن کارمند خطا کار(یا نهایتاً سهل انگار)می گردد. ضمن اینکه امروزه با گسترش استفاده از لپ تاپ ها در امور و مشاغل مختلف و با توجه به انواع اطلاعات مهم و شخصی و کاری که بر روی آنها وجود دارد، و با توجه به اینکه احتمال گم شدن، به سرقت رفتن و یا جا گذاشتن یک لپ تاپ، بسیار بیشتر از یک کامپیوتر PC خانگی است، مسئله امنیت و حفظ و حراست از اطلاعات، دارای اهمیت بسیار مهمی است. به گونه ای که اکنون بسیاری از مدیران شرکت ها و سازمان ها و همچنین مشاغل حساس، ضمن اینکه ناچارند اطلاعات مهمی را بر روی لپ تاپ خود ذخیره کنند، در عین حال از جهات بسیاری، همواره در دلهره و اضطراب و نگرانی به سر می برند که مبادا با کوچکترین غفلتی، با از دست دادن لپ تاپ، این اطلاعات در اختیار نامحرمان قرار گیرد. این در حالیست که به طور طبیعی، مقوله اطلاعات ذخیره شده بر روی کامپیوترهای رومیزی موجود در خانه ها و شرکت ها و… دارای همین میزان حساسیت می باشد، البته با تاکید بر این موضوع که به هر حال امکان به سرقت رفتن و یا جا گذاشتن یک لپ تاپ در داخل مترو، یا تاکسی و… بیشتر است و به همین میزان نیز نگرانی در رابطه با آن، افزون تر است.
همچنین تاکید بر این نکته لازم است که در حال حاضر، سازندگان لپ تاپ، با توجه به مسائل مطرح شده، امکانات حفاظتی جالبی را بر روی برخی از سیستم های خود تعبیه نموده اند، مثل اسکن اثر انگشت صاحب لپ تاپ. اما موضوع این است که فقط لپ تاپ های گران قیمت به چنین مواردی مجهزند و در این میان خیل کثیری از لپ تاپ ها و همینطور انبوه کامپیوترهای PC، از روش های بسیار کهنه حفاظتی، برای حفظ و حراست از اطلاعات موجود در آنها بهره می برند که این آشکارا، یک نقیصه و کمبود مهم در زمینه امنیت کامپیوتر، به حساب می آید و باید برای آن چاره ای اندیشیده شود. 
اما چه می شد اگر هر کامپیوتر (اعم از لپ تاپ و یا کامپیوتر PC) مانند یک گاوصندوق امن، دارای کلیدی منحصر بفرد بود. بله، تعجب نکنید؛ دقیقاً و بی کم و کاست، منظور ما یک کلید است. یک کلید واقعی، منحصر بفرد و کپی نشدنی.
با این مقدمه، در این شماره قصد داریم شما را با نرم افزاری آشنا سازیم که با روشی متفاوت با سایر نرم افزارهای موجود در بازار، به حفاظت از کامپیوتر شما می پردازد. نرم افزاری با عنوان Double Password که می توانید آن را با حجمی در حدود یک مگابایت و تحت یک نسخه ۱۴روزه، آن را از آدرس http://www.doublepassword.com دریافت کنید.
بدیهی است که با کمی جستجو در اینترنت و همچنین از طریق فروشگاه های نرم افزار، می توانید به نسخه های نامحدود آن نیز دسترسی داشته باشید.

کلید کامپیوتر را به دست صاحبش بسپارید
 

بسیاری از برنامه های نرم افزاری که در حیطه برنامه های امنیتی مطرح هستند، با روشی تقریباً مشابه یکدیگر، به محافظت از کامپیوتر شما می پردازند و آن رمزنگاری اطلاعات شما می باشد. از معایب این روش این است که هر کس با داشتن رمز مورد نظر، به سادگی می تواند به کامپیوتر شما و اطلاعات موجود در آن دسترسی پیدا کند و با وجود برنامه های گوناگونی که در زمینه یافتن رمز در بازار موجود است، قطعاً نمی توان این گزینه را به عنوان یک روش بسیار مطمئن در نظر گرفت، مگر اینکه در انتخاب رمز وسواس زیادی به خرج رفته باشد که در این صورت هم، باز مشکلاتی از قبیل فراموش نمودن رمز، می تواند دردسر ساز باشد.
اما روش کار در نرم افزار استثنایی Double Password متفاوت است. بدین ترتیب که این نرم افزار با ایجاد یک رمز ویژه بر روی یک درایو قابل حمل (یک فلاش مموری کوچک و ارزان قیمت و دقیقاً به اندازه یک کلید کوچک )، این دستگاه را تبدیل به یک کلید منحصر بفرد و مطمئن می نماید!! به گونه ای که تنها با اتصال دستگاه مذکور به درگاه USB کامپیوتر، می توانید وارد سیستم شوید و در این وضعیت، دسترسی صرفاً برای افرادی مجاز است که فلاش مموری حاصل رمز مربوطه را در اختیار داشته باشند (نوعی حفاظت فیزیکی).
در واقع با این روش، شما اقدام به ساخت یک کلید برای کامپیوتر خود نموده اید، کلیدی که به سادگی قابل شبیه سازی نیست، و ضریب امنیتی بسیار بالایی را برای شما فراهم می کند. حالا می توانید با خیال راحت، کامپیوتر PCخود را در گوشه ای به حال خود رها کنید. یا لپ تاپ خود را بدون نگرانی (اگر فرضاً آن را در رستورانی در هنگام صرف غذا فراموش کرده و جا گذاشته اید)، تحویل بگیرید. البته این بدان معنا نیست که اصول اولیه امنیت و حفاظت از سیستم خود را به فراموشی بسپارید. خیر، باید با حواس جمع همه آنها را رعایت کنید، اما ضمناً اگر به دلایلی مشکلی برای سیستم شما، از مواردی که مورد بحث قرار گرفت (مثل سرقت)، به وجود آمد. قطعاً میزان آشفتگی و نگرانی شما، به میزان زیادی کاهش خواهد یافت. چون کلید گاوصندوق، همچنان نزد شماست!!

 

wiki

مطالب مرتبط


گام 1 - امنيت کامپيوتر با نرم افزار استثنايي Double password

امنيت کامپيوتر با نرم افزار استثنايي Double password

روش کار با نرم افزار Double Password
 

پس از نصب برنامه که به سادگي صورت مي گيرد، نرم افزار را اجرا نماييد. با ورود به محيط اصلي برنامه، در قسمت بالاي صفحه، زير نوار منو، 5 سربرگ (Tab) قرار گرفته که به ترتيب به معرفي آنها مي پردازيم.
1) در سربرگ Startup، مي توانيد مشخص نماييد که رمزنگاري مربوطه، براي کدام کاربر انجام پذيرد. براي شما به عنوان کاربر فعلي سيستم (Current User) و يا براي تمامي کاربران (All Users)، که بهتر است آن را در حالت All Users قرار دهيد. همچنين در اين قسمت مي توانيد تعيين نماييد که با راه اندازي ويندوز، برنامه به صورت خود کار اجرا گردد.
2) سربرگ بعدي، security نام دارد که مهمترين کاربرد نرم افزار در همين بخش قرار گرفته است. همانگونه که در تصوير فوق مشاهده مي کنيد، در بخش چپ پنجره نرم افزار، يک اهرم لغزنده وجود دارد که مي تواند در سه حالت مختلف قرار گيرد.
زماني که در پايين باشد (گزينه Off)، زماني که در وسط قرار گرفته است (گزينه Medium)، و زماني که در بالا قرار مي گيرد (گزينه High) را نشان مي دهد. البته براي اينکه بتوانيد اهرم را جابه جا کنيد، مي بايستي درايو فلاش خود را به کامپيوتر وصل کرده باشيد. ضمناً هر کدام از اين سه حالت، بيانگر يک سطح امنيتي مي باشد. 
در حالتي که گزينه Off روشن است و اهرم در پايين قرار دارد، اين بدان معناست که در صورتي که کامپيوتر را روشن کنيد، براي دستيابي به سيستم خود، نيازي به اتصال فلاش مموري نمي باشد.
در صورتي که اهرم را در وسط قرار دهيد و گزينه Medium روشن شود، اين بدان معناست که براي ورود به سيستم، نيازمند اتصال فلاش به دستگاه مي باشيد. در اين حالت امنيتي، پس از ورود مي توانيد دستگاه فلاش مموري را از سيستم جدا کنيد (لطفاً به اين نکته توجه داشته باشيد که نرم افزار Double Password در لحظه ورود به ويندوز، و همزمان با عبارت Welcome screenعمل مي کند).
و در نهايت با قرار دادن اهرم در بالا، يعني انتخاب گزينه High، نه تنها براي ورود به سيستم نيازمند اتصال فلاش مموري به دستگاه مي باشيد، بلکه در طول استفاده از سيستم نيز (با توجه به شرايط ويژه امنيتي)، مي بايستي دستگاه فلاش مموري مربوطه، به درگاه USBمتصل باشد و با جداسازي آن از کامپيوتر در هر لحظه، سيستم بلادرنگ، به حالت Log Off مي رود و مجوز انجام هر کاري، از کاربر گرفته مي شود (درست مثل اينکه ناگهان درب گاوصندوق خود را قفل کنيد). در اين حالت، در صورت عدم اتصال دستگاه فلاش مموري به کامپيوتر، پيغامي خطا مبني بر درخواست اتصال دستگاه فلاش مموري به کامپيوتر، دريافت خواهيد کرد.
3) در سربرگ Encoding روش رمزگذاري برنامه نمايش داده شده است.
4) سربرگ Password نيز جهت رمزگذاري بر روي دستگاه فلاش مموري در هنگام ورود به سيستم به کار مي رود که مشابه رمزگذاري ويندوز مي باشد و در واقع اين رمزگذاري، به طور مضاعف، مکمل لايه هاي امنيتي مي باشد و يک لايه متمم محسوب مي شود.
به عبارتي در اين جا شما مي توانيد رمزي نوشتاري، بر روي فلاش مموري خود قرار دهيد که در هنگام اتصال فلاش مموري به دستگاه، رمز مذکور جهت ورود به سيستم ازشما پرسيده شود و به نوعي، سطح امنيتي کاملتري را براي شما ايجاد مي کند.

 

wiki

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب