ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با ساز ساکسوفون آشنا شویم ؟

چگونه با ساز ساکسوفون آشنا شویم ؟

چگونه با ساز ساکسوفون آشنا شویم ؟

ساکسوفون یکی از سازهای بادی است که یک قمیش دارد. این ساز را آدولف ساکس در سال‌های ۱۸۴۰ اختراع کرد و بنام او سکسوفون نام گرفت.ادولف ساکس متولد شهرستان دینان (به فرانسوی: Dinant) در بلژیک میباشد.ساکسیفون جز سازهای بادی چوبی تک زبانه می‌باشد.ساکسوفون انواعی مانند ساکسوفون سوپرانو، ساکسوفون آلتو و ساکسوفون تنور دارد، که تفاوت آن‌ها در دامنه صدایی آن‌ها است. اگرچه این ساز در اصل برای ارکستر و دسته موزیک نظامی تهیه شد ولی امروزه بیشتر در موسیقی جاز و مردم‌پسند به کار می‌رود.

این ساز از دسته ساز های یک زبانه ای , و با آنکه از جنس فلز ساخته شده از ساز های خانواده « کلارینت » است .شمای ظاهری آن , مانند کلاریت باس , به شکل لوله مخروطی شکلی است که دو بار انحناء یافته است . انتهای پائین ساز , رو به بالا خم شده و دهانه انتهائی مانند شیپور گشاد شده است .ساکسوفون از نظر عوامل ساختمانی , ترکیبی است از کلارینت و ابوا , ( شباهت آن به خانواده ابوا از شکل مخروطی لوله ناشی شده است )جنس اصلی ساز برنز است و غالبا بر روی آن ورقه ای از نقره کشیده شده است.ساکسوفون به اندازه ها و کوک های مختلف ساخته شده است که حدود و وسعت همه ی آنها یکی است.

مطالب مرتبط


گام 1 - ویژگی های ساکسوفون

ویژگی های ساکسوفون
 • این ساز جز سازهای انتقالی می‌باشد
 • این ساز از خانواده کلارینت‌ها می‌باشد و جنس آن از فلز است
 • ساکسوفون جز سازهای ارکستر سمفونیک نمی‌باشد

گام 2 - برخی از ساکسوفون‌های رایج

برخی از ساکسوفون‌های رایج

ساکسوفون سی بمل


در سه نوع:

 • سوپرانو                 
 • تنور
 •  باس


ساکسوفون می بمل

ساکسوفون باریتون

گام 3 - اختراع ساکسوفون

اختراع ساکسوفون

آدولف ساکس، مخترع ساکسیفون است.

در قرن بیستم که جاز و بلوز به موسیقی اول غرب تبدیل می‌شد، ساکسوفون هم نقش خودش را پیدا کرد. در ساکس هم مثل دیگر سازهای بادی دیگر بین تکنیک و تنفس تأثیر مستقیمی وجود دارد. بیشتر طرفداران ساکسوفون هم سیاهپوستان بودند که به پر نفس بودن شهرت دارند و یکی یکی جادویی جدید به صدای آن اضافه می‌کردند و نامشان را در تاریخ نوازندگان ساکسوفون جاودانه کردند؛ مثل چارلی پارکر.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ موسیقی راک همه گیر شد و همچنین ده‌ها شاخه از آن منشعب شد و از مهمترین این سبک‌ها، سبک ژرمن راک بود که گیتار در آن کمرنگ شده و اساس آن روی بیس و کیبورد بود؛ پس نیازمند سازی شد که سولوهای وحشی را به موسیقی‌اش تزریق کند و این ساکسوفون بود که می‌توانست این نیاز را برطرف کند.

ریک دیوس و راجر هادسون در قطعه‌های «آهنگ منطقی» و «حالا ترکم مکن» سولوهای ساکس را وارد کردند و گروه «سوپر ترمپ» را به اوج رساندند.

اینگونه بود که در دهه ۱۹۷۰ ساکسوفون ریک دیوس طرفداران زیادی پیدا کرد و رقیب جدی فلوت ایان اندرسون از «جتروتول» شد که عالیترین نمونه‌های استفاده از سازهای بادی در موسیقی راک بودند.

دیک پری نوازنده دوره گردی بود که در کالج با راجر واترز و سید برت همکلاسی بود، وقتی توسط دوستان قدیمی‌اش به استدیوی «ابی رود» پای گذاشت، نقشی انکار ناپذیر را در شاهکار جاودانه پینک فلوید در «نیمه تاریک ماه» بازی کرد.

 

گام 4 - چهار عضو گروه ساكسفون ها

چهار عضو گروه ساكسفون ها

1.اولين و بزرگترين عضو اين خانواده كه ساكسيفون باريتونه توسط آدولف ساكس بلژيكي میباشد.

اين ساز با وجود صداي رسا و قوي اون قديم قديما فقط توي اركستر هاي نظامي متداول بود اما امروز ميشه صداشو در گروههاي جاز به صورت سلو و يا همراهي كننده شنيد.


2.ساكسيفون آلتو


اين ساز به خاطر بر خورداري از صدايي رسا يكي از مشهورترين اعضاي خانواده ساكسوفون هاست كه وسعت و نرمي صداش باعث شده طرفدارهاي زيادي تو موزيك پاپ و گروههاي بزرگ موسيقي و گاهي اركستر ها داشته باشه و به عنوان يك ساز سلو در موسيقي جز خيلي موفق محسوب می شود.


3.تنور ساكسوفون

ساكسوفون تنور يك ساز اركستريه كه در گروههاي مختلف كاربرد داره كه باز توسط همون آدولف ساكس بلژيكي اختراع شده

اين ساز شامل يك دهني تك زبانه ايه كه به يه لوله فلزي پهن و مخروطي شكلي وصل شده كه اصلا همين ويژگي باعث شده كه ساكسوفون در طبقه بندي خاص خودش قرار بگيره شما ميتوانيد صداي تنور ساكس رو تو خيلي از گروههاي جزو بلوز و پاپ و راك بشنويد و البته در ساخته هاي قشنگ خودتون تو اين سبكها ازش استفاده كنين.


4. ساكسوفون سوپران

اين نوع از ساكسوفون بر خلاف برادرهاي بزرگتر هيچ انحنايي در ساختارش نداره بلكه به شكل يك قيف مستقيم میباشد تا بتواند زير ترين نتها رو در گروه سازهاي ساكسيفون اجرا كنه ولي بيشتر براي رهبري گروههاي جز كوچيك به كار ميرود و به عنوان همراهي كننده در گروههاي جز راك تركيبي ميتوانيم پيداش كنیم.

 

اطلاعات مطلب

 • سازهای بادی
 • 797 بازدید
 • blankblankblankblankblank (5 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : درهمی - یکشنبه, 27 ژانویه 19, 11:02 ب.ظ
 • ویکی چجوری

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب