ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهار × پنج =

بستن
بستن

چگونه با استفاده از کابل کنسول به روتر یا سویچ سیسکو متصل شویم ؟

چگونه با استفاده از کابل کنسول به روتر یا سویچ سیسکو متصل شویم ؟

چگونه با استفاده از کابل کنسول به روتر یا سویچ سیسکو متصل شویم ؟

هر کدام از تجهیزات سیسکو به ویژه سویچ ها و روترهای این شرکت در پشت دستگاه یک پورت به عنوان پورت کنسول یا Management Port دارند . از این پورت زمانی استفاده می شود که شما می خواهید تنظیمات و پیکربندی های روتر یا سویچ را برای اولین بار انجام دهید و هیچ دستگاه ارتباطی دیگری به جز این کابل ندارید ، با استفاده از این کابل کنسول شما می توانید کامپیوتر خود را مستقیما به سویچ متصل کنید و تنظیمات آن را انجام دهید.

شاید این سئوال برای شما پیش بیاید که چرا از طریق پروتکل های دیگر به سویچ یا روتر متصل نمی شویم ؟ توجه کنید که در ابتدای امر سویچ یا روتر شما هیچگونه تنظیمات شبکه ای ندارد و به همین دلیل نمی توانید برای متصل شدن به آن از SSH یا Telnet یا Web یا HTTPS استفاده کنید و به همین دلیل بصورت مستقیم با کابل کنسول به آن متصل می شوید.

معمولا پورت کنسول روترها از نوع RJ45 است همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید پورت کنسول با استفاده از یک سوکت RJ45 مشخص شده است :

consoleport

مطالب مرتبط


گام 1 -

برای اینکه بتوانید به کنسول دستگاه متصل شوید از یک کابل که به عنوان کابل کنسول یا Roll Over Cable معروف است استفاده می شود. یک سر این کابل سوکت RJ45 ای است که به پورت کنسول روتر یا سویچ متصل می شود ( البته سوکت اصلی آن RJ49 است که با یک تبدیل به RJ45 تبدیل شده است ) و یک سر دیگر آن به پورت سریال یا COM کامپیوتری متصل می شود که قرار است روتر یا سویچ را پیکربندی کند.

در شکل پایین شما نمایی از یک کابل Roll Over یا کابل کنسول را مشاهده می کنید :

کنسول پورت

 

کنسول پورت2

مرحله دوم

اگر به تصویر بالا دقت کنید مشاهده می کنید که پورت اتصالی به کامپیوتر شما یک پورت COM است ، این پورت معمولا در هیچکدام از دستگاه های امروزی به ویژه لپتاپ هایی که از آن استفاده می کنیم وجود ندارد و بسیار قدیمی است ، بعضا شما می توانید امروزه از تبلت خود برای پیکربندی روتر یا سویچ استفاده کنید و این کابل با این شکل برای شما قابل استفاده نیست.

لپتاپ ها و دستگاه های امروزی به ندرت دارای پورت های سریال یا COM و یا پورت LPT پرینتر هستند و همه این پورت ها جای خود را به پورت USB داده اند.

شما نیز برای حل این مشکل راهکار دارید ، یک تبدیل برای COM به USB وجود دارد که شما آن را در سر پورت COM کابل کنسول متصل می کنید و به سیستم متصل می کنید ، نکته مهم در استفاده از این نوع کابل و تبدیل در این است که معمولا این تبدیل دارای خاصیت Plug and Play نیست و بصورت خودکار شناسایی نمی شود شما بایستی بصورت دستی اینکار را انجام دهید.

نمونه ای از تبدیل COM به USB که به کابل کنسول متصل شده است را در تصویر بالا مشاهده می کنید ، اگر تجربیاتی در استفاده از این نوع کابل ها دارید خوشحال می شویم از آنها استفاده کنیم. ITPRO باشید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب