ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

3 × 2 =

بستن
بستن

باورهای مردم یونان چگونه بود؟

باورهای مردم یونان چگونه بود؟

مردم یونان مشرک بودند و خدایان خود را به صورت انسان تصور می نمودند، با این تقاوت که آنها را در زیبایی و نیرومندی برتر از بشر می پنداشتند. آنها همچنین نیاکان  خود را به نام پهلوانان یا نیم خدایان می پرستیدند و کراماتی درباه ی ایشان قائل بودند‌.یونانی ها،مانند بسیاری از ملل دیگر تمام اثار طبیعت را از خورشید،رعد،اقیانوس،طوفان،چشمه سار،باد و باران، به مقام الهی رسانده و می پرستیدند.عقاید دینی به همان اندازه که یونانی هارا به وحدت کشانید،آنهارا به تفرقه انداخت.جدایی های سیاسی و قبیله ای چندخدایی را دامن زد و یکتاپرستی را غیرممکن ساخت.

مطالب مرتبط


بخش 1 - رسم مذهبی یونانی

رسم مذهبی یونانی

رسم مذهبی یونانی:

در یونان باستان هرخانواده،خدایی مخصوص داشت ، وبه نام او آتش اجاق دائما می سوخت وقبل از غذا ، خوراک و شراب به او تقدیم میشد.این مراسم مقدس،یعنی تقدیم خوراک به خدایان و اساسی ترین و مهمترین رسم مذهبی در منازل بود.تخیل دینی یونانیان وقتی که از محدودیت محلی بیرون آمد، اساطیر و خدایان مشترک یونانیان ایجاد شد‌.یونانیان برای هریک از مظاهر طبیعت و جامعه ،نیروهای زمینی و آسمانی،خوشی ها و ناخوشی ها، نیکی ها و بدی ها، مظهر یا ایزدی میشناختند.

بخش 2 - افسانه های یونانی

افسانه های یونانی

افسانه های یونانی:

یونانی ها، افسانه های فراوانی داشتند که به مرور زمان مفهوم نخستین خود را از دست دادند و به صورت داستانهای دلپذیر و یا هولناک در آمدند،به طوری که درک آنها بسیار دشوار بود و از مجموعه این افسانه ها اساطیریونانی شکل گرفت.گذشته از این مذهب طبیعی که فاقد جنبه اخلاقی بود،همچنین باورهایی را که منشا آن کشورهای آسیایی بود و نیز آثاری از پرستش حیوانات،اعتقاد به شیاطین،ستایش ایزدان زمینی یا زیرزمینی در یونان را می توان مشاهده کرد.زمین(گائیا)و آسمان(اورانوس)معتبرترین ایزدانی بودند که مدتها پرستش می شدند،ولی بعدها از اهمیت پرستش این خدایان کاسته شد و پرستش ایزدان دیگر،اهمیت بیشتری یافت.به گفته شعرای یونان، گائیا و اورانوس فرزندان بسیاری آوردند که بعضی از ایشان به مرتبه ی رب النوع یا الهه رسیدند و برخی دیگر به دیو یا غول معروف شدند‌.آخرین خدایی که قدم به عرصه ی وجود گذاشت کرونوس (زمان) بود، که پدر را از تخت زیر کشیده ، به جای او به سلطنت رسید.کرونوس صاحب اختیار تازه عالم ، خدایی بی رحم بود، چنان که تمام فرزندان خود را می خورد و تنها یکی از ایشان به نام زئوس ، به همت مادرش جان سالم به در برد.

بخش 3 - خدایان یونانی

خدایان یونانی

خدایان یونانی:

خدایان یونانی را می توان به هفت گروه تقسیم کرد: خدایان آسمان،خدایان زمین،خدایان حاصلخیزی،خدایان حیوانات،خدایان زیرزمین،خدایان فرشتگان یا قهرمانان و خدای المپی. خدایان یونانی باورهای یونانی بود که خدایانی برای خودشان برگزیده بودند.

هرا:

هرا، الهه آسمان که بانویی مغرور،حسودو حامی زنان به حساب می آمد و الهه ی عروسی و مزاوجت بود.هرمس و آرتمیس و آپولون را سه فرزند زئوس می دانستند:هرمس مظهرباران ، آرتمیس الهه ماه و آپولون یا فوئیبوس ایزد خورشید و نور و موسیقی محسوب می شدند.زئوس، آتنه (یا آتنا)،هرا،هرمس،آرتمیس،و آپولون ایزدان آسمان هستند.

پوزئیدن:

خداوندان دیگری،مظهر حالات دریا بودند که پوزئیدن پسر کرونوس و برادر زئوس برایشان ریاست داشت.پوزئیدن را به صورت آدمی عبوس و با موهای ژولیده و ریشی انبوه درشت می کشیدند و چوبی سه شاخه به دستش می دادند‌ و با ارابه ای که چند اسب یا  خوک دریایی آن را می کشیدند در قلمرو خود به گردش می پرداخت.همسرش آمفیتریت الهه آبهای ساحلی بود.

خداوندان زمین:

در میان خداوندان زمین دمتر الهه خرمن و خدای‌ روزی از همه محترم تر بود.کره دختر دمتر الهه گل و گیاه و بهار است.دیونیزوس خداوند مو و انگور چینی بوده و همگان اورا قبول داشتند.سیلن خداوند مستی و ساتیر و پان خداوندان چراگاه ها و شبانان و از ملتزمان دیونیزوس به حساب می آمدند.

اما در زیر زمین نیز ایزدانی وجود داشتنددو همان طور که زئوس برآسمان و پوزئیدن بر دریا حکومت می کردند، سلطنت مردگان در زیر خاک نیز از آن برادر ایشان هادس و پلوتون بود.پلوتون جانور غریب الخلقه ای موسوم به سربر(سگ سر ) را در مدخل قلمرو خود به پاسبانی گماشته بود.هفائیستوس پسر زئوس خدای آتش و آتشفشان وآهنگران بوده است.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب