ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه امنیت خود را در اینترنت تامین کنیم؟

چگونه امنیت خود را در اینترنت تامین کنیم؟

امروزه امنیت در فضای مجازی با توجه به رشد تکنولوژی و تجارت الکترونیک بسیاری از خدمات و امکاناتی که در دنیای مجازی فراهم شده است بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.  فروشگاه ها، خبرگزاری ها، آموزش های الکترونیک، ارتباط با دیگران ، نشر عقاید و افکار ها و … همه در اینترنت قرار گرفته است. حال با گسترش این فضا برخی افراد قصد دارند برای خود وبسایت داشته باشند و افرادی هم به دنبال بدست آوردن اطلاعات و برخی دیگر به خرید اینترنتی مشغول هستند  و عده ای هم با هک کردن وبسایت ها سعی در سرقت اطلاعات شخصی افراد دارند، برخی دیگر با ایجاد صفحات جعلی درگاه های پرداخت بانک ها در پی سرقت اطلاعات کارت های بانکی افراد هستند. از همین رو نیاز است تا یک کاربر ، مدیر یک سایت و مدیر یک سرور به امنیت در فضای مجازی توجه داشته باشد.

مطالب مرتبط


گام 1 - امنیت سیستم های شخصی

امنیت سیستم های شخصی

امنيت سيستم هاي شخصي شامل امنيت سيستم کامپيوتري شخص و حفاظت از اکانت ها و ايميل­هاي شخص در فضاي مجازي مي­باشد .مهم‌ترين عامل ارتقاي امنيت خود کاربران هستند، هر کاربري که اطلاعات بيشتري در اين زمينه دارد قطعا در محيط‌هاي مجازي مي‌تواند با امنيت بالاتري کار کند. کاربران دانا نيز نسبت به آنچه در سايت‌ها بايد بنويسند و آنچه نبايد بنويسند آگاهي کامل دارند. بخشي از ضرر و آسيب‌هاي ناشي از پايين بودن ايمني در شبکه به‌خود کاربر باز مي‌گردد، به‌ عنوان مثال اگر کاربري اطلاعات شخصي خود شامل شماره شناسنامه ، کد ملي و…  را به تقاضاي يکي از دوستان خود روي شبکه اجتماعي مي‌گذارد اين فرصت را به کاربران ديگر مي‌دهد تا بتوانند از آن اطلاعات استفاده کنند. (همچنين از اشتراک گذاري اطلاعات شخصي خود در چت روم ها خودداري کنيد.) البته برخي از شبکه هاي اجتماعي هستند که در هنگام عضوگيري اين دسته از اطلاعات شخصي را از شما درخواست مي کنند، بايد توجه داشت که نبايد هيچگاه اين گونه اطلاعات را در اختيار مدير شبکه اجتماعي قرار داد.

در برخي مواقع سؤالاتي در شبکه‌هاي اجتماعي مطرح مي‌شود که کاربران نبايد به هر سؤالي پاسخ دهند. بايد در مورد پرسشنامه‌هايي که در برخي از سايت‌ها گذاشته مي‌شود انديشيد که پاسخ دادن به اين سؤالات امکان دارد چه تبعاتي در آينده براي وي به‌دنبال داشته باشد. اين خطر وجود دارد که از اين اطلاعات در آينده مورد سوءاستفاده قرار گيرد.

گام 2 - خریدآنلاین

در خصوص خرید آنلاین، مهمترین نکته در انتخاب یک فروشگاه اینترنتی اعتبار آن می­باشد. برای فهمیدن این نکته می توان به داشتن Enamad و دارا بود لایسنس معتبر توجه کرد. جستجوی نام فروشگاه در گوگل هم می تواند کمک کننده باشد زیرا که فروشگاهی اگر در جستجوی های گوگل بیشتر نمایش داده شود می تواند دال بر بازدید بالای سایت و سئوی سایت باشد. البته رتبه الکسا و رنک گوگل هم در انتخاب می توانند به شما کمک کند. حال با انتخاب یک فروشگاه اینترنتی و قصد خرید از آن باید موقع ثبت نام به چند مورد توجه کرد. موقع ثبت نام چه مواردی را از شما درخواست می­کند. توجه کنید که هیچگاه اطلاعات شخصی و بانکی خود را موقع ثبت نام وارد نکنید. از کلمه عبور مناسب و قوی استفاده کنید. در هنگام خرید با کارت اعتباری حتما URL سایتی که در آن به وارد کردن اطلاعات مشغول هستید را چک کنید زیرا که هکرها با fake page ها افراد نا آگاه را گول می زنند. اگر در کافی نت هستید حتما از صفحه کیبورد مجازی که در بعضی از سایت های بانک ها برای امنیت بیشتر قرار گرفته است استفاده کنید. هیچگاه مشخصات کارت اعتباری خود را در سایت ها و حتی با ایمیل به دوستان خود ارسال نکنید.

برای عضویت در شبکه های اجتماعی و یا فروشگاه های اینترنتی حتما به ایمیل احتیاج پیدا می کنید. برای ساخت ایمیل حتما از سرویس دهنده های معتبر مانند گوگل استفاده کنید. در هنگام ثبت نام برای سوال امنیتی از دادن جواب های واقعی خودداری کنید چرا که این می تواند با مهندسی معکوس یا مهندسی اجتماعی امنیت ایمیل شما را به خطر بیاندازد. انتخاب کلمه عبور خیلی مهم است چون امنیت اصلی شما به آن وابسته است. برای آن باید کلمه عبوری را انتخاب کنید که به هیچ یک از اطلاعات شخصی شما مانند نام مورد علاقه، شماره موبایل، شماره شناسنامه و … شباهتی نداشته باشد زیرا هکرها با نرم افزارهایی کلمه عبورهای بی شماری با استفاده از آنها میسازند و اصطلاحا به بروت فورس اکانت شما می پردازند. سعی کنید از کلمه عبور های ۸ تا ۱۵ حرفی و دارای حروف کوچک و بزرگ انگلیسی، اعداد و سیمبل ها استفاده کنید. روی لینک‌های داخل ایمیل کلیک نکنید و ضمیمه‌های ایمیل را باز نکنید، مگر اینکه ارسال کننده آن را بشناسید و همچنین بدانید آن لینک‌ها و آن ضمیمه‌ها چه هستند. کلیک بر روی لینک‌ها یا ضمیمه نامه‌‌ها ممکن است منجر به نصب برنامه‌های مخرب بر روی رایانه شما گردد. همچنین شما هم لینک‌های تصادفی را برای دوستانتان ارسال نکنید.

رمز

اگر شما آن دسته از کاربرانی هستید که برای استفاده از اینترنت از کافی نت ها استفاده می­کنید باید از کافی نت هایی استفاده کنید که از safe browser هایی مانند مرورگر کوئیک هیل یا مشابه استفاده می کنند. سعی کنید تا جایی که امکان دارد وارد ایمیل خود و سایت های شبکه اجتماعی که در آنها فعالیت دارید نشودید. اگر از طریق رایانه‌های عمومی به ایمیل یا سایر حساب‌های کاربری خود دسترسی وارد می شوید، کلمه عبور خود را در مرورگرهای وب ذخیره نکنید. همچنین در هنگام استفاده از شبکه‌های wi-fi عمومی هم باید مراقب باشید. بعد از اتمام فعالیت حتما کش مرورگر را پاک کنید. عبارت Sign Out, Log Out و موارد مشابه هرگز فراموش نشود. هنگام استفاده از hotspot به خاطر داشته باشید که اطلاعات خود را فقط برای سایت‌هایی که کاملاً رمزگذاری شده‌اند ارسال نمایید. شما فقط زمانی می‌توانید از ایمن بودن hotspot مطمئن شوید که این hotspot زمان ورود به شبکه از شما درخواست یک کلمه عبور WPA نماید. اگر به hotspotای اطمینان ندارید، با آن شبکه مانند یک شبکه ناامن رفتار کنید. برخی شبکه‌های Wi-Fi از رمزگذاری استفاده می‌کنند.  WEP و WPA بیشترین پروتکل‌های رمزگذاری برای شبکه‌های Wi-Fi هستند. رمزگذاری WPA از اطلاعات شما در برابر برنامه‌های هکِ معمول محافظت می‌کند، اما WEP ممکن است این کار را انجام ندهد. همچنین WPA2 نسبت به WPA قوی‌تر است. اگر از شبکه Wi-Fi استفاده می‌کنید و مطمئن نیستید که این شبکه از WPA استفاده می‌کند، احتیاط کنید!

گام 3 - فایروال و آنتی ویروس

فایروال و آنتی ویروس
فایروال و آنتی ویروس برای امنیت سیستم های شخصی و حتی وب سرورهای لازم است. این نرم افزارها باعث میشوند تا هکرها نتوانند به داخل سیستم شما نفوذ کرده و یا کیلاگر بر روی سیستم شما نصب کنند. جلوی فایل های مخرب را می­گیرند. آیا می دانید نفوذ به بیشتر سرورهای دولتی و امنیتی از طریق همین کرم ها و ویروس ها و تروجان ها بوده است؟ شاید با خود فکر کنید که مثلا اگر سیستم شما به ویروس اکستاکنت آلوده شود چه مزیتی و چه ضرری برای شما و سازنده آن دارد. این ویروس ها که دیگر به کرم ها لقب گرفته اند (علت نامگذاری بر اساس هوش آنهاست) می توانند تشخیص دهند که قبلا این سیستم را آلوده کرده اند یا خیر. در چه قسمت سیستم شما به دنبال اطلاعات مورد نظر خود بگردند و بر چه اساس قربانی بعدی را پیدا کنند. و اطلاعات دریافت شده را به چه نحوی به سرور خود انتقال دهند. شاید سیستم شما فقط ناقل اطلاعات باشد. یعنی مواردی دیده شده است که کرم اطلاعات مورد نظر خود را به سیستم بعدی انتقال داده است تا بتواند از سیستم جدید به اینترنت دسترسی داشته باشد. پس همیشه مراقب باشید. اگر با نحوی کار با فایروال ویندوز آشنا نیستید اینجا کلیک کنید.
 

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب