ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

افزایش امنیت کامپیوتر

افزایش امنیت کامپیوتر

افزایش امنیت کامپیوتر

کامپیوتر شخصی شما می تواند به دلایل مختلفی امن نباشد. موارد زیر می توانند از جمله این دلایل باشند :

الف- تنظیمات پیش فرض برنامه ها و سیستم عامل معمولاً امن نیستند.

ب- سیستم عامل و نرم افزارهای تان را به روز نگاه نداشته اید و از فایل های اصلاحی لازم استفاده نکرده ا ید.

ج- اصولاً از نرم افزارهای مناسبی استفاده نمی کنید.

د- نمی دانید چه طور به شکل مناسبی از نرم افزار استفاده کنید.

باور کنید می توان تنها با توجه به نکات زیر و انجام کارهای ساده و عملی ، امنیت کامیپوتر شخصی تان را تا حد زیاد و مقبولی افزایش  داد .

۱- از نرم افزارهای ضد ویروس معتبر استفاده کنید و آن ها را همواره به روز نگه دارید.

۲- فایل های به روز رسانی سیستم عامل خود و برنامه های اصلاحی که نقاط ضعف امنیتی آن را برطرف می کنند (Patches) را به طور مرتب دریافت و نصب کنید. برای این منظور، اگر از یکی از سیستم عامل های ویندوز استفاده می کنید،  می توانید سری به نشانی زیر بزنید:

Windowssupdate.microsoft.com

۳- با استفاده از یک برنامه دیواره آتش خود را در برابر نفوذگران اینترنتی حفاظت کنید.

۴- هرگز نامه های الکترونیک ناشناخته را باز نکنید.

۵- هرجا که نیاز به شناسایی و تایید کاربر است از کلمه عبور مناسب و طولانی و حتی الامکان پیچیده استفاده کنید.

۶- از داده های با ارزش و مهم تان نسخه پشتیبان تهیه کنید.

توانایی های یک دیواره آتش

واژهFirewall  اولین بار به دیوارهای نسوزی اطلاق شد که درون ساختمان ها به منظور جلوگیری از گسترش آتش سوزی های احتمالی به کار می رفتند. مثال دیگری از یک دیواره آتش فیزیکی، دیواره محافظ بین موتور اتومبیل و اتاق سرنشینان است که برای حفاظت مسافران به هنگام آتش گرفتن موتور طراحی می شود.

در صنعت کامپیوتر این مفهوم به شکل مشابهی در تعریف و ساخت دیواره های آتش به کار رفته است. در دنیای کامپیوتر و شبکه ، دیواره آتش واژه ای است برای توصیف نرم افزار یا سخت افزاری که معمولاً در نقطه اتصال یک کامپیوتر یا شبکه داخلی با محیط خارج (معمولاً اینترنت) قرار  می گیرد تا ترافیک شبکه ای را در مرز میان این دو کنترل کند.

دیواره آتش را می توانید یک مامور راهنمایی رانندگی فرض کنید که حرکت وسایل نقلیه را زیر نظر می گیردتا مواردی را بیابد که قوانین را زیرپا نهاده اند، یا مسئول اتاقک نگهبانی یک ساختمان که مراجعه کنندگان و گاه کیف دستی همراهشان را بررسی می کند  دیواره آتش قلعه ای است به دور حریم کامپیوتر یا شبکه شما و داده های آن.

 

انواع مختلف دیواره های آتش

دیواره های آتش را می توان از جهات مختلف تقسیم بندی و رده بندی کرد. از یک جهت دیواره های  آتش به دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می شوند.

دیواره های آتش نرم افزاری

بسته ای نرم افزاری که می توانید آن را روی یک کامپیوتر شخصی معمولی یا یک سرویس دهنده اختصاصی نصب و تنظیم کنید. دیواره های آتش شخصی یا Personal Firewalls نمونه ای از این نوع برنامه ها هستند که روی کامپیوترهای شخصی نصب می شوند و معمولاً توسط کاربران عادی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. در عین حال نوع نرم افزاری دیواره آتشی چون چک پوینت (Check Point) را می توان بر یک سرویس دهنده اختصاصی با دو کارت رابط شبکه نصب کرد.

دیواره های آتش سخت افزاری

در واقع مجموعه ای از نرم افزار و سخت افزار هستند و معمولاً در شبکه های کامپیوتری کاربرد دارند. دیواره های آتش سخت افزاری معمولاً مطمئن تر، کاراتر و البته گران تر از انواع نرم افزاری هستند. اگرچه در امتیاز دهی به یک دیواره آتش باید مسائل دیگری را نیز در نظر گرفت.

دیواره های آتش از هر نوعی که باشند، بسته های اطلاعاتی را که از اینترنت به شبکه یا کامپیوتر شما وارد می شوند و گاه حتی آن ها را که شبکه داخلی یا کامیپوتر شما را به مقصد دنیای خارج ترک می کنند، از نظر می گذرانند.

سپس آن را با توجه به شرایط و قوانین تعریف شده بازرسی  کنند تا ببینند آیا مجاز به عبور هستند یا خیر.

به اطلاعات و ترافیک شبکه ای که دیواره آتش را به سمت خارج از آن ترک می کند، اصطلاحاً ترافیک خروجی یا Out-bound و به ترافیک شبکه و بسته های اطلاعاتی که از بیرون (مثلاً اینترنت) به دیواره آتش وارد می شوند، ترافیک ورودی یا In- bound می گویند. یک دیواره آتش حرفه ای و به خصوص انواعی که در شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرند، معمولاً از حداقل دو کارت شبکه برای جداسازی ترافیک شبکه های داخلی و خارجی بهره می برند. بیشتر اوقات برای تنظیم دیواره های آتش می توانید تعیین کنید که دیواره آتش تنها به نشانی های مبدا و مقصد و نوع پروتکل توجه کند یا به درون هر بسته داده نگاه کرده و محتوای آن را بررسی کند.

دیواره های آتش را از جهت دیگری هم می توان تقسیم بندی کرد. این نوع تقسیم بندی بیانگر رده های مختلف دیواره های آتش است که عبارت اند از :

۱- دیواره های آتش فیلتر کننده بسته ها (Packet Filtering)

۲- دیواره های آتش با قابلیت بررسی حالت

۳- دیواره های آتش از نوع Application Proxy

۴- دیواره های آتش شخصی

مطالب مرتبط


اطلاعات مطلب

  • کامپیوتر و الکترونیک
  • 333 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - سه‌شنبه, 05 فوریه 19, 12:21 ب.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب