گام 1 - طریقه اجرای run

برای اجرای دیالوگ Run روش‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت اند از:

 

  • از طریق کلید میانبر

این روش معمول ترین و البته آسان ترین روش جهت اجرای برنامه Run می‌باشد. کافیست بر روی صفحه کلید خود کلیدهای ترکیبی R + Windows را بفشارید.

 

  • از طریق منو Start

به دلیل این که منوهای استارت ویندوز 7 با ویندوز 8 و 8.1 متفاوت است، این بخش را به دو قسمت تقسیم کرده ایم. برای مشاهده آموزش بر روی بلوک ویندوز مورد نظر خود کلیک کنید:

 

  • از طریق خط فرمان (Command Prompt)

شما می‌توانید برنامه Run را از طریق Command Prompt (به اختصار CMD) نیز اجرا کنید.

کافیست در خط فرمان، از دستور زیر استفاده کنید:

rundll32.exe shell32.dll ,#61

اجرای برنامه Run از طریق CMD

در این دستور ابتدا برنامه rundll32.exe را فراخوانی می‌کنیم. چون rundll32.exe در مسیر C:WindowsSystem32 قرار دارد، نیازی نیست که مسیر کامل فایل را وارد کنیم. پس از فراخوانی rundll32.exe به آن دستور می‌دهیم تا از فایل shell32.dll (که برخی از توابع کاربردی و مهم ویندوز را شامل می‌شود) تابع شماره 61ام یعنی تابع RunFileDlg را اجرا کند.

چون تابع دیالوگ Run در فایل shell32.dll است و نمی‌توانیم تابعی را به صورت مستقیم از فایل DLL اجرا کنیم، بنابراین از برنامه rundll32.exe استفاده می‌کنیم. با استفاده از این برنامه، می‌توانیم به صورت مستقیم از توابع فایل‌های DLL استفاده کرد.

 

 

گام 2 - استفاده از resmon برای برای بررسی تبادلات در ویندوز

هر زمانی که مایل بودید بدانید چه مقدار از منابع سیستم شما تا به حال به کار گرفته شده است و در واقع میخواهید بدانید تا به حال چه مقدار CPU سیستم شما درگیر شده است ، می توانید این عبارت را تایپ کنید تا میزان دریافت ها و ارسال ها را مشاهده و اصطلاحا مانیتورینگ کنید.

11